GIDA DUYARLILIK TESTLERİ VE BESLENME

 
 
BESİN ALERJİLERİ ve GIDA DUYARLILIK TESTLERİ
 
Vücudumuz her gün çevresinde bulunan çok sayıda madde ile karşılaşmaktadır.Bu maddeler ağız ,burun,gözler,akciğerler olmak üzere çeşitli yollardan vücudumuza girmektedir.Vücudumuz bu maddelerin önemli bir kısmını özellikle besinleri işleyerek kullanmakta ve geriye kalan artıkları dışarı atmaktadır.Bazı maddeler ise insan vücuduna zarar verecek niteliktedir ve vücuda alındıktan sonra yok edilmeleri için yoğun bir çalışma yürütülmektedir.
 
Oluşum mekanizmalarına göre besin alımı ile görülen beklenmeyen reaksiyonlar toksik ya da toksik olmayan reaksiyonlar olarak ikiye ayrılmaktadır. 
 
- TOKSİK REAKSİYONLAR (besin zehirlenmesi ) :Besinlerde bulunan katkı maddeleri ve toksinlerle oluşan ,besin zehirlenmesi olarak da adlandırılan reaksiyonlar toksit reaksiyonlarıdır 
 
- TOKSİK OLMAYAN REAKSİYONLAR ; besin alımından sonra gelişen  immunolojik ya da immunolojik olmayan reaksiyonlardır. Besin intoleransı olarak da adlandırılan besine karşı aşırı duyarlılık durumu immunolojik bir reaksiyon değildir. Besin alerjisi ise ,besinin içerdiği proteinlere karşı gelişen immunolojik bir reaksiyon olarak tanımlanmaktadır .
        - İmmunolojik reaksiyonlar (besin alerjisi )
        - İmmunolojik olmayan reaksiyonlar (besin intoleransı =gıda duyarlılık )
 
 
GIDA DUYARLILIK TESTLERİ –BESİN İNTOLERANSI :
 
İntolerans kesinlikle tipik alerjilerle karıştırılmamalıdır. Alerji, vücuda giren ama aslında zararsız olan bir maddeye karşı vücudun başlattığı bir savunma reaksiyonudur. Bir alerjinin karakteristik özelliği, belirtilerinin (dudakta ve boğazda şişmeler, nefes darlığı, arka arkaya hapşırmalar ve ciltte döküntüler, vb.) aniden ve sert bir şekilde ortaya çıkmasıdır. Reaksiyon, gıdanın tüketilmesinden kısa bir süre sonra başlar. Gıda alerjileri böylelikle kolayca ayırt edilebilir.   Birçok insan farkında olmasalar dahi bazı gıdalara karşı duyarlıdırlar  Gıda alerjilerinin seyrek olmasına karşı gıda intoleransına sıkça rastlanır. Anne sütü ile bebeğe geçebildiği gibi zaman içerisinde de oluşabilir ve asıl karmaşık olan, bu duyarlılığa bağlı gelişen rahatsızlıkların bazen alerjik tepkilere benzeyebilmelerinin yanında, bazen saatler hatta günler sonra ortaya çıkabilmesidir .Maya, salata, domates, patates, yoğurt, süt v.b. ürünler size dokunuyor olabilir. Sonuç olarak bağışıklık sisteminiz yüklenir ve metabolizmanız etkilenir, farklı bir tat veya koku almamanıza rağmen sağlığınız bozulabilir. Ve genellikle beslenme alışkanlıklarımızın sağlığımızı etkileyebileceği hep göz ardı edilir. Bu durumda gıda duyarlılık testlerini tercih edip güvenilir bir ürünle güvenilir bir sonuç elde edebilirsiniz Eğer bir gıdaya karşı vücudumuzun bağışıklık konusunda problemi varsa, antikor dediğimiz G tipi globulinleri oluşturmaya başlar.  
 
 
NE ZAMAN GIDA DUYARLILIK TESTİ YAPTIRMALIYIM ? 
 
Yapılan çalışmalarda  gıda intoleransı ile bazı sağlık sorunlarını arasında doğrudan ilişki vardır. 
 
- Gaz,şişkinlik  kabızlık, ishal, IBS gibi sorunlarınız varsa,
- Vücudunuzun bazı gıda maddelerini pek de iyi tolore etmediğini düşünüyorsanız,
- Yemeklerden sonra kendinizi hep yorgun hissediyorsanız,
- Dermeatolojik problemler yaşıyorsanız
- Kilo sorununuz varsa ve kilonuz bir günde bile kayda değer şekilde azalıp artabiliyorsa,
- Yemekle birlikte artan Yemek yemediğiniz zaman sorunlarınız azalıyorsa,
- İltihapla seyreden cilt sorunlarınız varsa ve kaşınıyorsanız,
- Migren, kronik yorgunluk hatta depresyonunuz varsa,
- Hiperaktivite
- Dikkat  SORUNLARI YAŞIYORSANIZ, Testi yaptırabilirsiniz.
 
NEDEN BESİN İNTOLERANSI  YADA GIDA DUYARLILIK GELİŞİR ? 
 
Tükettiğiniz bazı gıdalara  karşı duyarlı olmamızın birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler arasında  yanlış beslenme alışkanlıkları gıdaların üretilme/saklanma şekilleri, tek yönlü yeme alışkanlıklarımız, stres, çevresel etkiler, alkol, bir şekilde aldığımız toksik maddelerden söz edebiliriz. Hepsi bir araya geldiğinde, barsak fonksiyonlarımızı, yani sindirim sistemimizi etkiler ve yediklerimiz, içindeki bileşenler, bağışıklık sistemimiz için bir şekilde yabancı olduklarından ötürü sürekli bir savaş söz konusudur. Bağışıklık sistemimiz, dolayısıyla metabolizmamız, organizmamız sürekli ve artan bir stres altındadır.
Gıda Duyarlılığına bağlı alerjik reaksiyonlar günümüzde en çok rahatsızlıklara neden olan faktörlerdendir. İngiliz Alerji Vakfı’nın (British Allergy Foundation) tahminine göre Avrupa ve ABD toplumun % 45’i gıda duyarlılığına bağlı sağlık sorunları yaşamaktadır. Bağışıklık sistemin kişiye göre değişen gıdalara tepki vermesinden oluşan enflamasyon, farklı hastalıklara neden olabilir:
 
- Sindirim sistemi sorunları
- Kronik demir eksikliği
- Şişmanlık ve Obezite
- Irritabl bağırsak sendromu
- Kronik yorgunluk
- Hipertiroidizm
- Hipertansiyon
- Tip 2 Diabet
- Astım
- Depresyon
- Egzama
 
 Bütün bu sağlık sorunları  Gıda Duyarlılığı gecikmeli reaksiyon gösteren IgG’ye bağlı Tip 3 Alerjisidir ve kesinlikle tipik alerji olarak bilinen IgE’ye bağlı olan Tip 1 Alerji ile karıştırılmamalıdır.  Tip 1 alerjilerinin seyrek olmasına karşın Tip 3 Gıda Duyarlılığına sıkça rastlanır.  . Belirli gıdalara karşı duyarlı olmamızın birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler arasında gıdaların üretilme / saklanma şekilleri, tek yönlü yeme alışkanlıklarımız, stres, çevresel etkiler, antibiyotik kullanımı, bir şekilde aldığımız toksik maddelerden söz edebiliriz. Bu da barsak fonksiyonlarımızı, yani sindirim sistemimizi etkiler ve yediklerimiz bağışıklık sistemimiz tarafından yabancı madde olarak algılanabilir. IgG tespitinin değeri uzun süre anlaşılmamıştır. Yeni yayınlar IgG’nin belirlenmesine dair kanıtları belgelemektedir ve ardından etken gıdadan uzak durularak uygulanan tedavi, ilgili hastalıklar için önemli bir gelişme yaratmıştır.   Gıdalar potansiyel antijenleri temsil ettiği için ve gıdalar her gün hatta günde pek çok kez tüketildiği için, eğer organizma belli bir gıdaya immün reaksiyon geliştirirse, bu gıdanın kronik inflamatuar hastalık etkeni olacağı açıktır. Gıdaya spesifik IgG’nin belirlenmesi, enflamasyondan sorumlu gıdanın belirlenmesini mümkün kılar ve yalnızca bu gıdadan uzak durmak bile etkene yönelik bir tedavi oluşturur.
 

Alt içerik

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68


Bağdat cad. No:299 Bulvar Palas Apt A Blok Kat: 2 D: 5 Caddebostan İstanbul

Diyetinfo Güncel

ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın