BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRMENİN EN ETKİLİ YOLU MUTFAĞINIZDAKİ ECZA DOLABI


   Her türlü dış etkene  enfeksiyon virüse karşı    sağlığınızı koruyacak en önemli sistem bağışıklık sistemidir. Tüm dünya ve ülkemiz olarak  olağandışı bir süreç yaşıyoruz .

   Göremediğimiz  virüs kendisi küçük olsa da etkisi büyük bir şekilde geçici ama  etkili varlığını sürdürmeye devam ediyor.Bu dönemde  elbette geçecek. Tüm dünya bu virüsle baş etmek insanlığa verdiği zararı en aza indirmek , insanlığın minimum etkilenmesi için araştırmalar çalışmalar yapıyor . Sonuçta insanlık ve bilim bu sorunu çözecek .  Ancak her birey  bu süreçten psikolojik ve sağlık anlamında etkileniyor.Birçok yaşam koşulu değişti. Bağışıklığımız zaten kirlenen hava , su ve besin kaynakları vb ile etkilenmeye başlamıştı.  Kilo problemi olan bireyler kilo  problemini çözmek için ,diyet yapıyorum derken  kötü ve yanlış uygulamalardan bedensel ve duygusal olarak  olumsuz olarak etkilnemişti.Bunun dışında gelinen süreçte  İş hayatı etkilendi , eğitim hayatı değişti , stres artı ,  uyku kalitesi, bozuldu. Farkındalık her ne kadar yüksek    olsa da  bazen  stres kaynaklı yemek yapmakta  zorlanmalar oldu. .Zaman zaman kaygılar arttı.  Ancak unutmayın vücudunuz  o kadar güçlü ki kendini yenileme, onarma, yetisiyle birlikte bireysel olarak dikkatli davranabilirsek yani  “evde kal” ,”sosyal izolasyon “    beslenme  uyku vb  düzenine dikkat ederek   alınan tedbirlere uyum sağlama  ile  “ bağışıklık sistemimini  “de güçlü tutabilme şansı çok yüksek olacaktır..

    Temiz beslenme ,uyku , yeterli su tüketimi  kontrollü ve dikkati gıda alışverişi ile birlikte her birey  maksimum gayreti gösterdiğinde “Satın aldığınız veya evinizde bulunan besinleri ile   “Mutfağınızdaki Ecza Dolabı “nı kullanarak  olarak   zor günlerden geçtiğimiz şu günlerde rahatlıkla bağışıklığımızı güçlendirebilmek çok daha kolay olacaktır.


  Bağışıklığı güçlü tutmak için neler yapmalı  ?

    Öncelikle mutfağımızda bulunan sebze, meyve,  et ,süt ,yoğurt, baharatlar , gibi yiyeceklerimiz  ecza dolabınızın   en iyi kaynakları  bağışıklığınızı güçlendirecek en iyi kaynak olarak kullanmaya özen göstermeye çalışın.Bu dönemde  sınırlı sıklıkla alışveriş yapıyor olabilirsiniz yada   evden dışarı çıkamıyor  olabilirsiniz.Evden çıkmıyor ve sosyal izolasyon uyguluyor olsanız dahi olsanız dahi    evimizde bulunan birçok malzeme bağışıklığınızı güçlendirmek için çok önemli yardımcınız olacaktır  Yoğurt ,  tarhana çorbası , kefir ayran e peynir ayran , kefir  evde  pişirdiğiniz ekmek , kurubaklagil yemekleri veya çorbaları , fermente diğer yiyecekler size  bağışıklığınız için yardıma hazırdırlar. .Eğer alışveriş yapma şansınız var ise  yapacağınız alışverişlerde planlı  ve  doğru tercihleri yapabiliyor iseniz    mutfağınızdaki ecza dolabında çok iyi kullanıyor olacaksınız.

Öncelikle mutfağımızda   ;

1-  Bağışıklığı güçlendirici     C vitamini içeriği yüksek meyveleri  kivi , portakal ,limon geryfurt ( tansiyon ve kemotorapi  ilacı kullananlar dikkatli  olmalı )günde 2 porsiyon mutlaka kullanın.Ayrıca kırmızı biber  özellikle mutfağınızda bulundurmaya her kahvaltı ve salatada Maydanoz ( kan sulandırıı ilaç kullanan bireyler kullanmamalı )   kullanmaya dikkat edin.İçerdiği C,A,Kvitaminleri  ,demir kalsiyum kükürt mineralleri yanı sıra güçlü bir antioksidan olan   “apigenin “ içeriğine sahiptir

2- Hücreleri hasardan koruyan” antisiyonin” içeriği zengin olan kırmızı meyvelerin gücü  çilek, nar ,elma, pancar,  ,  siyah üzüme mutlaka 1 porsiyon olarak beslenmenizde yer verin.

 

3. Bağışıklık sistemini güçlendirici “sülforafan “ içeriği yüksek kükürtlü sebzeler Lahana , brokoli, Brüksel  lahanası, karnabahar,  turp çeşitleri, pırasa kereviz şalgam, soğan, sarımsak  vb  , enfeksiyonlardan koruyucu etkiye sahiptirler.Bu sebzeleri geleneksel mutfağınızda zeytinyağlılar ve salatalarda  bol kullanarak hem prebiyotik etkileri ile ikinci beynimizi bağırsakları besler hem de bağışıklığınızı güçlü tutabilirsiniz.

4-  A vitamini içeriği zengin öğünler hazırlamaya çalışın. A vitamini  bağışıklığı güçlendirmek adına oldukça etkilidir.Antioksidan özelliği ile serbest radikallerle savaşarak mukozayı (boğaz ,burun) , cilt ve göz sağlığını destekler,  A vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan rahatlıkla temin edilebilir A vitamini içeriği yüksek olan  yumurta ,balkabağı ,armut, portakal , limon,turp, mandalina ,beyaz peynir süt, balık, ıspanak, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerdeki A vitamini güçlü birer antioksidan olarak mutlaka  günlük beslenmenizde yer vermeye çalışın.

 

5- Vücudunuzun yaşadığı stres ile bağırsak sağlığınızı korumak  çok önemlidir.Dost bakterilerinizin beslenmesini ve bağışıklığınızın güçlenmesini  sağlayan  doğal prebiyotiklere sofralarınızda ve öğünlerinizde mutlaka yer açın.  Soğan ,muz ,sarımsak enginar, pırasa kereviz, pı kuşkonmaz,  yerelması  tam tahıl ürünleri yulaf ve buğday kepeği , hindiba, kuşkonmaz , kurubaklagiller hergün mutlaka bir veya birkaç tanesini tüketerek bağışıklığınız koruyabilirsiniz.
 
6-B grubu vitaminler ve lif prebiyotik açısından zengin olan “Tam buğday ekmeği yulaf ekmeği,  ve buğday ruşeymi  ilave edilmiş yemekler salatalar  , yulaf ekmeği ekşi mayalı ekmekler  ( ister evde yapılsın ister sağlıklı bir kaynaktan satın alınsın ) kaliteli karbonhidrat ve enerji kaynağı olarak beslenmenizde çok önmelidir.İhtiyacınız ölçüsünde mutlaka tüketmeye çalışın.

7- Baharatlardan eğer alerjiniz yok ise  zencefil, karabiber ,kırmızı biber, zerdeçal ,nane yemeklerinizde yoğurdunuzda çayınızda faydalanın .

8- Yoğurt olmadan olmaz.İçerdiği protein  A vitamini yanı sıra  kalsiyum ve çinko mineralleri ile bağışıklığı güçlendirir.Ayrıca  Probiyotik bakteri zenginliği ile  ikinci beynimizin yani bağırsaklarımızın   bağırsak mukozasını koruyarak bağışıklığı güçlendirir .İçerdiği CLA ( Conjuge Lineloik Asit ) ile hem diz göbek arasındaki yağ yakmanıza yardımcı olur  hemde bağışıklığı güçlendirir bardak yoğurt kendi bağışıklık sisteminize en büyük hediye olacakyır..Hergün beslenmenize ekleyeceğiniz 1  Ayrıca kefir ve ayranda   probiyotik içeriği ile   beslenmenizi desteklemeye yardımcı olur.

9-  Bağışıklığı güçlendirmek adına yumurta  oldukça önemli içeriğe sahiptir. Kaliteli protein ve  içerdiği “lizozim (doğal antibiyotik )“ enziminin   protein, demir ve çinko içeriği ile doğal bir bağışıklık deposudur.
 

10   İçerdikleri fitokimyasallar lif , magnezyum ile   kurubaklagiller kuru fasulye nohut mercimek, maş fasulyesi  , yeşil mercimek, kuru börülce, bağışıklık hücrelerini güçlendirirler.Gelenekesel mutfağımızdaki pişirme şekilleri ile  iyi bir bağışıklı güçlendirici öğün haline getirebilmek oldukça kolaydır. Beslenmenizde haftada 2 kez  yer verin  
11- Omega 3 içeriği yüksek beslenme ile  Antiinflamatuar bir beslenme modeli rahatlıkla sağlayabilirsiniz.Yapılan çalışmalarda omega 3 yağ asitlerinden zengin beslenme modelinin  solunum sistemi hastalıklarında astım , zatürre,vb etkili ve  olduğu , viral enfeksiyonlarda  etkli ve  önleyici olduğu tespit edilmişti. Bitkisel ve hayvansal omega 3 yağ asitlerine mutlaka yer açın.Hamsi somon ,uskumru i sardalye ceviz , yeşil yapraklı sebzeler hergün bir veya birkaç çeşidi ile beslenmenizde yer alsın. vb

 12-  Zencefil , zerdaçal  Propolis   bağışıklığı güçlendiren  ( kafeik asit fenetil ester ile )  karabiber acı biber     ıhlamur  vb Allerji söz konusu değil   ise bağışıklığın güçlenmesinde  kullanılabir.

13- Kaliteli protein kaynakları işlenmemiş olarak   peynir,  kırmızı et  hindi tavuk balık ihtiyacınız ölçüsünde  tüketmek  kaliteli protein ihtiyacını sağlarken güçlü bağışıklık sistemini destekler.

14-Beslenme programları da ya da sağlıklı günlük beslenmenizde yeterince çinko bulunması  bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde önemli etkiye sahiptir .Hindi eti , kırmızı et ,yumurta , kurubaklagiller , deniz mahsulleri , somon,Tam Tahıllar, Kuzu eti , kabak çekirdeği  tavuk eti  zengin kaynaklarıdır.
14-  Bağışıklığın korunması , toksinlerin vücuttan atılması ,mukoza için 2.5-3 lt  su içmeyi sakın unutmayın


 Bu dönemde ;

 Çok düşük enerjili ve katı beslenme programlarından ,  rafine karbonhidratlardan ve fazla şekerli  ve fazla rafine karbonhidratlı  ürün tüketiminden, güvenmediğiniz  marka paketli ürünlerden, kontrolsüz  üretilmiş gıdalardan , sebzesiz ve meyvesiz kalmaktan, aşırı alkol tüketiminden uykusuz kalmaktan uzak durun

   Akdeniz tipi beslenme modeli bu dönemde mutluluk hormonunun  en üst seviyeye çıkartırken öncelikle sağlıklı beslenmenizi sağlıklı  kilo kontrolünü bağışıklık sisteminizin güçlenmesini  ve gerektiğinde  sağlıklı kilo vermeniz  destekleyecektir.   

 
 

 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın