ÇOCUKLARDA ŞİŞMANLIK NEDEN ORTAYA ÇIKIYOR ?

 

Çocuk sağlığı ve Çocuk Beslenmesi sağlıklı  nesillerin yetiştirilmesi için  oldukça önemlidir.Ancak günümüz koşullarında çocuk sağlığını tehdit eden unsurların başında çocukluk çağı şimanlık ve obezite gelmektedir.Çocuklarda fazla kilo veya şişmanlık veya obezite önemli bir halk sağlığı sorunudur.1990 lı yıllarda  ve 2000 lerde hızla artmaya başlayan çocuk ve adölesanlarda obezite yada şişmanlık  yetişkinlikte de  obezite ve obezite ile alakalı sağlık sorunlarının belirleyicisi olabilmektedir. 

ÇOCUKLARDA;

- Kahvaltı yapmadan güne  başlama ,

- Kahvaltı olarak besin örüntüsü  kötü ,eksik  ancak enerjisi yüksek besin tüketimi   ( kek ,poğaça vb)

- Porsiyon kontrolünün sağlanamaması yetişkin porsiyonunda yemek tüketimi,

- Fast food tüketiminin artması ,

- Geleneksel beslenme yöntemlerinin teredilmesi .Tencere yemekleri tüketiminin ailede  ve çocuklarda azalması,

-Öğün kavramının azalması ,

-Tv , bilgayar vb karşısında yemek yeme ,

-Yemek yeme hızının artması ,

-Boş enerji kaynağı yiyecek  ve içecek tüketimi ,

- Hareketsizlik,

- Uyku düzeninde değişimler

- Yeterli egzersiz ve spor faaliyetlerinde bulunmama,

-Yiyecekleri ödül olarak sunma ,

-Paketlenmiş gıdaların   artan tüketimi,

- Genetik veya hormonal rahatsızlıklar,

- Psikolojik ve travmatik etkiler nedeniyle vb nedeniyle

Çocuklarda şişmanlık  sorununu arttıyor.

Çocuklarda şişmanlığın önüne geçebilmek adına  bir dizi  önlem almak gerekir. Bu önemli sağlık sorununun çözümünde  çocuk aile ve sağlık profesyonellerinin hep birlikte işbirliği ve uyum içerisinde olması gerekmektedir.   Fiziksel ve zihinsel performansın sağlanması ,doğru kullanılması  ve  büyümenin  desteklenmesi için  ebeveynlerin  özellikle beslenme konusunda  rol model olması çok önemlidir.Fazla kilo  şişmanlık veya çocukluk çağı  obezite  sorununun çözümüne ailenin   desteği mutlaka sağlanmalıdır. Doğru beslenme alışkanlıklarını kazandırmak için  atılacak her adım ,çocukların geleceğini ve sağlığını  korumak adına yapılan en büyük yatırım olacaktır.Ülkemizde  varolan soruna karşı bilinçlenme giderek artmaktadır.Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çeşitli çalışmalar yapılmakta ve Çocukluk çağı şişmanlık ve obezitenin önlenmesi için çeşitli uygulama ve eylem planlarını   faaliyete   geçirilmektedir.Okullarda kantinlerde yapılan düzenlemeler, menüler ,vb daha sağlıklı çocuklar için birer adım olup ileriye taşımak için çalışmalar devam etmektedir. 

  Beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının ,gelecek yaşlarda yaşam kalitesini etkilemesini önlemenin en önemli yolu  bilinçlenmek farkındalık yaratmak ve doğru bilgilenmekten geçer.  Bu nedenle çocuklarımızın yaşadığı  şişmanlık veya obezite sorunu   için  ebeveynler için   bulundukları bölgelerde il ve ilçelerde   bulunan   konu ile ilgili  çocuk doktoru çocuk endokrin doktoru , aile hekimi   ve diyetisyen  desteği alarak çözüm ortağı olmak gerekir.Aileleride içine alan doğru beslenme davranışlarını kazanma  çabaları gelecekteki nesillerimizin toplumun ve ülken sağlığı için oldukça önemli bir adım olacaktır

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry