EKMEK TERCİHİNİZ NASIL OLMALI ?

  Sürekli zihinlerde oluşan sorular    ekmek yemelimiyim ? 

    Ekmek popüler kültürden günümüzde  en çok etkilenen  kilo artışının yegane sorumlusu olarak gösterilen besindir.   Hakkında çok şey söylense de   Farsça “Nan” anlamına gelen  ekmek dünyada bir çok insanın temel enerji kaynakları arasındadır. Bilimdışı verilerden  dolayı çok etkilenen ekmek popüler kültür ve pr çalışmaları ile kafa karışıklığına neden olan  bir besin olmuştur.Ekmeğin kıymetinin bilmeyenlere “nankör denirmiş  eskiden Günümüzde  hala kullanılan bir kelime olan nankör aslında birçok şey ifade eder.

  Kanıta dayalı Tıp  açısından yapılan bir çok çalışma verilerinde seçilen ekmeğin türü , tüketilen miktarı  genel sağlığın korunmasında oldukça önemlidir.

 Tercih ettiğiniz ekmekler arasında ;Tam buğday , çavdar, arpa , ekşi mayalı tam buğday , siyez  ekmeği vb öncelikli olmalıdır.

NEDEN   TAM BUĞDAY  VEYA TAM TAHILDAN YAPILMIŞ EKMEK TERCİH ETMELİ ?

 1- Tam buğday  içersinde  yüksek oranda diyet lifi bulunur. Bir ince dilim tam buğday ekmeği yaklaşık ortalama ağırlığı  25 gr dır  Bir dilim tam buğday ekmeğinde  1.6  -1.7 gr diyet lifi  bulunur.. Sindirim sisteminin düzenli  çalışmasına , kan şekerinin regüle edilmesine ,ve kilo probleminin yönetilmesine  yardımcı  olan lif için çok önemli kaynaktır.

2- Özellikle buğday lifinin içinde  inülin bulunur.İnülin  sindirim sisteminde sindirilmez ve  prebiyotik etkiye sahiptir  .Vücut açısından zararlı  serbest radikallerin etkisini azaltır. İnülin bağırsakta kısa zincirli yağ asitlerinin miktarının artmasını sağlar ve  neden olur ve bağırsak pH’ını düşürür.  . Kolon kanserinden korunmak için  tam buğday ,tam buğday ekmeği  ve tam tahıl ürünleri tüketimi çok önemlidir.yemek çok önemlidir

.

3- Kalp damar hastalıkları , diyabet,kolon hastalıkları ve bazı kanser türleri açısından kaliteli karbobhidratlar ve lif çok önemlidir.Yeterli  kaliteli karbonhidrat kaynağı olan  ekmeğin  ve tahıl ürünlerinin tüketimi ile    alınan lif vücut için yeterli   ise hastalık etmeni görevi yapan   enzimin aktivetisini  azaltır.   Bu etki ile   kronik birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmaktadır .

 

4-  European Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan araştırmada günde 3 porsiyon  ve daha fazla tam tahıl tüketen kişilerin hiç ekmek  ve tahıl grubu ürün tüketmeyenlere göre kalp hastalıkları görülme riskini yüzde 30 oranda düşük bulmuştur  .

.

5- Yapılan çeşitli  çalışmaların sonıuçlarına göre  tam tahıl tüketiminin azalmasıyla birlikte kan kolesterol ve homosistein düzeylerinin arttığı  tespit edilmiştir.  Tam buğday veya tam tahıl ürünleri Homosistein  seviyelerini değerlerini düşürücü etkiye sahiptir..Günde ince  3-4 dilim  ( kişisel özelliklere göre bu miktar değişebilir )  tam buğday ekmeği veya tahıl grubu gıda   tüketmenin kalp hastalıklarından   koruyucu   etkisini göz ardı etmemek gerekir.

 

6-   Tam buğday ve Tam tahıl ekmekleri İçerisinde bulunan değerli ve yüksek oranda ki antioksidanlar  sayesinde her öğünün antioksidan kapasitesini arttırarak  sağlığa değer kataralatr.

 

7-  C–reaktif proteinler ve interleukin konsantrasyonlarının düzenlenmesine ve inflamasyonun önlenmesine yardımcı olur.

8-  İçerdiği  lutein, zeaksantin adlı fenoller sayesinde göz sağlığının korunması  adına fayda sağlar.

9- Kaliteli karbonhidrat içeriğine sahip tam tahıl ürünleri ve buğdayın glisemik indeksi  düşüktür.  Kişiye göre iyi planlanmış yeterli ve dengeli bir belenme programı  ; açlık insülin düzeyini, C-peptid ve  Hgb A1C ve düzeyini artırmadığı tam tersine  azalmasına yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

10- Kaliteli karbonhidrat içeriğine sahip  tam buğday veya  tam tahıllar midede uzun süre kalarak tokluk süresini uzatır.   Ayrıca leptin hormonunun  seviyesinin azalmasını sağlayan tam buğday ve tam tahıllar  tok kalma süresini arttırarak gıda tüketiminin kontrol edilmesine yardımcı olur.

---------------------------------------------------

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın