KORONAVİRÜS GÜNLERİNDE ;EVDE KAL FORMDA KAL

 Dünyada ve ülkemizde zor günler yaşarken  bulaş riskini azaltmak ve virüsten etkilenmemek adına ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından  “ Evde Kal”  ve “Hayat Eve Sığar  “  sloganları i etkili bir yöntem olarak kullanılmaya çalışılıyor. Duyarlı davranarak halk sağlığını korumak başlatılan  sosyal izolasyonu sağlamak   hastalık bulaşma riskini en aza indirmek adına oldukça önemlidir .

  Aslında kısa ama birçok kişi için uzun gibi görünen  okulların ve çoğunlukla işyerlerinin  kapanması   her ne kadar bazı işyerlerinde eveden çalışma uygulaması  söz konusu olsa da     genelde bir çok aile ferdi sağlıklarını korumak adına evlerde sosyal izolasyonu sağlamaya çalışıyor.. Bazı bireyler evden çalışmalarına aynen devam ederken bazı bireyler kısıtlı zamanlarda çalışıyor veya evde vakit geçiriyor olabilirler Bütün aile bireylerin evde olması , yaşanan stres vb   duygularla birlikte yemek yeme ataklarını arttırma ve değişik yiyecekler yapma isteğini arttırmaktadır.   Birçok kişi için kadın erkek çocuk fark etmeden mutfak ziyaretleri artmakta dolaplar sıklıkla açılmakta hatta alışverişlerin tarzı gün geçtikçe değişmektedir.  Geç yatma güne geç başlama ile değişen sirkadyn biyoirtm     yemek yeme davranışlarını olumsuz yönde etkileyebilmekte  öğünlerdeki içerik ve miktarlar değişmektedir.
     Bu  zorlu stresli dönemde en sık karşılaşılan sorun birçok kaynaktan elde edilen yeni y ve lezzetli yemek tarifleri  evi saran beni ye kokusuyla ekmek tarifleri , ekmek çeşitleri yapmak hamur işleri yapmak birde aile ile kalabalık bol sohbetli sofralarda olunca miktar kontrolü sorun olabilmektedir.

   Eğer okul çocuğu yok ise gün  geç başladığı için yoğun bir kahvaltı ,atlanan öğlen yemeği yerine yapılan mutfakta hazırlanmış  sağlıklı ama enerji içeriği yüksek yiyecekler ve  evi saran yemek kokuları ya da ekmek kokuları ile sürekli atıştırmalar bu dönemde  kilo artışını  desteklemektedir. Ancak oluşan şartlar nedeniyle  fiziksel aktivitenin azalması, tüketilen yiyecek  ve enerji alımı ile birlikte BKI ( Beden kitle indeksinin) 25'in üzerine çıkması riskini arttırmaktadır.   Otoriteler tarafından obezitenin Covid  19    enfeksiyonu tablosu için  önemli bir sorun ve hastalığın seyri açısından  risk  oluşturmaktadır.

  Corona günlerinde hızlı kilo vermek bağışıklık açısından anlamlı değildir.Ancak  burada yapılması gereken sağlıklı yeterli ve dengeli beslenmeye  hayatın bu özel döneminde öğrenebilmek  uygulayabilmek ve sürdürebilmektir.
  

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından  (CDC www.cdc.gov) tarafından yapılan yayınlanan  rapor  ve yayınlanan veriler üzerinde Yetişkin ve yaşlılar dahil olmak üzere obezitenin  Covid  -19 açısından   bir yüksek risk oluşturduğunu göstermektedir. Özellikle obezite  ile birlikte eşlik eden hastalıklar diyabet ,böbrek yetmezliği, hiperlipidemi, kanser    covid -19  riskini arttırmaktadır.

  Peki ne yapmak gerekiyor  ?

Bu dönemde  

1 - Güne çok geç başlamamaya  gayret edin.

 2- Bozulan sirkadyn ritminizi tekrar düzenlemeye çalışın.

3- Kahvaltınız da çok yüksek enerjili yiyecek ve içecekler yerine  kaliteli protein kaynakları peynir yumurta  zeytin ceviz söğüş  sebzeler ,meyve ,tam buğday ekmeğin e ihtiyacınız ölçüsünde yer vermeye çalışın.

4- Yoğun  rafine karbonhidrat kaynakları yerine tam buğdaydan yapılmış ekmekleri tercih edin.

5-    Ara öğün yapmayı ihmal etmeyin

6-Öğünlerinizde mutlak yeşil yapraklılardan yapılmış salata bulundurmaya çalışın

7- Öğlen yemeğinizi ve akşam yemeğinizi  tencere yemekleri veya et + sebze veya kurubaklagiller den seçerek tüketmeye çalışın.

8- Mümkünse ailece oturarak porsiyon kontrolü yapacak şekilde yemek yemeye çalışın.

9 -Sağlıklı ancak enerji içeriği çok yüksek olan yiyeceklerden ve yeni tariflerden uzak durmaya çalışın bu tariflerin  miktarları küçük ama enerji  içerikleri oldukça yüksek olabilirr. olabilir

10-  Günde 8-10 bardak su içmeyi ihmal etmeyin

11- Akşam yemeğinden sonra atıştırmalıklardan uzak durmaya çalışın.

12- Karnınız tok dahi olsa eliniz sürekli kuruyemiş paketlenmiş ürün hamur işleri vb gidiyorsa öncelikle bir uğraş bulun hobi edinin ve söğüş sebze tüketin.  atıştırmalıklara gidiyorsa hobi   13 -Eevinizde yapabileceğiniz egzersiz modellemeleri geliştirmeye çalışan

14- Aşırı alkol tüketiminden uzak durun

15-  Düzenli uyuyun

  16-Pozitif   ve olumlu düşüncelerden uzaklaşmayın.

 

 

EVDE KAL FORMDA KAL 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın