TATİL SONRASINDA HIZLI KİLO VERME

   Pandemi dünyada ve  ve  ülkemizde yetersiz beslenme dışında  kilo ve obezite sorununu beraberinde getirmiş bulunuyor  .Son yapılan çalışmalarda 2025 yılına kadar 2.7 milyar yetişkinin fazla kilolu  olacağı ve çocuklarda da  fazla kilolu ve obezite sorununun giderek artacağı gözlemlenmektedir. Durum böyle olunca çözüm arayışları farklı şekillerde dünyanın her yerinde kendinin göstermektedir.

Ülkemizde de surum farklı değildir.Özellikle son dönemde  pandemi dönemi kısıtlamlar , kısıtlamaların kalkması , Uzun bayram tatili   ve  beraberinde  devam eden yaz tatili   beslenme alışkanlıkları oldukça değişikliklere sebebiyet vermiştir. Yeme davranışlarının değişmesi ile birlikte  kilo artışı   sorun olarak karşınıza çıkmış olabilir.. Durum böyle olunca  hızlı kio verme , hatta jet hızıyla kilo verme çabaları  vaatleri her yerde  karşınıza çıkıyor olabilr. 

Günümüzde  sorunu kilo fazlalığı ,şişmanlık veya obezite sorunu olan herkes   herkes   bilimsel olmayan birçok kaynaktan yanlış ve yalan bilgilere maruz kalıp sağlıklarını tehdit edebilmektedir.Amaç  özellikle son dönmede alınan kiloları sadece hızlı  bir şeklide  tartıda   kilo kaybını görmek .

   Arkadaş önerisi komşu önerisi internet bilgisi vb  ile sağlık  koşulları dikkate alınmadan   öneriler ,mucizeler, uygulanmaya çalışılmaktadır.  Bu koşullar ve duygular altında realite  çok önemli değildir.Peki ya . Sağlık  ? o da ilk aşamada önemli değil nasıl olsa ben sağlıklıyım düşüncesi hakim düşünce olarak gözlemlenmektedir..

Özellilke TATİL SONRASINDA HIZLI KİLO VERMEK ADINA

   Bunları yapmayın

1  İlaç kullanımı (dr öenerisi dışında )

Reçeteli veya reçetesiz internet kanalından elde edilen  ilaç kullanımı .  .İlaç alarak beslenme davranışlarını düzenlemeden kilo verme isteği kullanılan ilaçlar nedeniyle sağlığı  ciddi olarak tehdit etmektedir. Dünyada ve Türkiye de zayıflama amacıyla üretilen bir çok zayıflama ilacında sağlığı tehdit eden etken maddeler bulunmuş ve yasaklanmıştır. Bu nedenle bu tür ürünleri kullanarak zayıflamak bütçenizi zayıflatırken gelecekteki sağlığınızı tehdit altına almaktadır.  

2-Çeşitli çaylar ve karışımlar  kullanmak  :

 Yazılı görsel medya veya internet ortamı veya kömşu önerisi bitki karışımları çayları  (Bedeninizin tanımadığı adını duymadığınız genetiğinize uymayan çaylar) karışımlar  her  yerde dikkat çekmeye başlamış olabilir.  

HİÇBİR BİLİMSEL DAYANAĞI OLMAYAN bu ürünler alıcılarına ulaşmak için çeşitli reklam kampanyaları ile tanıtımlarını arttırırlar.Bir şekilde  kilo problemi olan kişiye ulaşan bu ürünler kişinin kullandığı ilacı , kas-yağ oranı ,vücut suyu ,kemik yapısı ,egzersiz kapasitesi , yemek yeme davranışları , vb dikkate alınmadan kullanıldığında sonuç üzücü olabilmektedir. gelişigüzel bu ürünleri kullananlar   bir sağlık sorunu için kullanılan ilacın etkinliğini minimuma düşürür  ve sağlık probleminde  artış ,kaybedilen  vücut suyu nedeniyle vitamin ve mineral kaybı , vücutta kasa kaybına bağlı olarak ortaya çıkan  sarkma , uykusuzluk enerjisizlik anksiyete ,dikkat dağınıklığı  vb sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırlar.

 

3- Aç kalmak veya çok kısıtlı diyet uygulamak

En sık yapılan hataların başında gelir. Tatilde çok yedim bayramda çok yedim artık aç kalmalıyım .Bu uygulama ile  depolanmış enerjinin harcanacağı fikri oldukça yaygındır.Ancak bu yöntem bir zayıflama yöntemi hiçbir  zaman olmamalıdır. Kıtlık genini unutmamak gerekir. Ayrıca günlük hayatı kaliteli bir şekilde sürdürmek amacıyla yeterli ve dengeli beslenme sağlanamıyorsa zihinsel performansta gerileme  dikkat eksikliği konsantarasyon problemleri ve çeşitli psikolojik problemlerde beraberinde ciddi sağlık problemi olarak görülmektedir.

4- Detoks veya telafi uygulamaları veya su veya sebze suları  ile zayıflamaya çalışmak 

   Beslenme ağızda başlar .Sindirim sistemimiz    yiyecekleri (bebeklikte   belli aylarından itibaren ) ağza aldıktan sonra  faaliyete geçer.Ağıza  alınan yiyeceklerin   dil damak yardımıyla tat ve kokusu  alanır beyne sinyaller gider  çeşitli enzimlerin   faaliyete geçeri   ağızda çevirme  çiğneme       ile sindirilen yiyecekler yemek borusu kanalıyla mideye geçer.Bu işlem beyne çeşitli sinyaller gönderirken  sağlığımızı her anlamda koruyarak  sağlık ve sağlıklı bedenin fonksiyonlarını yerine getirmesini ve sağlığın korunmasını temin eder.Çünkü sindirim kanalının başlangıcından itibaren var olan her  bölümün ayrı bir görevi vardır ve sağlığın teminatı olarak görevlerini yerine getirirler.   İnsanoğlu varolduğu günden beri  sağlığı elverdiği sürece içerek değil     yiyecekleri   kendi yenilebilen formlarında ağızdan alarak çiğneme ile gıdalarını tüketmektedir.Bu düzenin bozulması  birbiri ile uyum içinde çalışan organlarının düzeninin bozulması ve sağlığın bozulması demektir.UNUTMAYIN İÇİLEN BU SULAR VEYA KARIŞIMLAR FAZLA ENERJİ ALIMINI  VB BİRÇOK SAĞLIK SORUNUNUDA BERABERİNDE GETİRMEKTEDİR.

DETOX adı altında yapılan bir uygulama ise hemen hayatınızda var olan alkol yanlış beslenme alışkanlıkları vb değerlendirin.Bedeniniz öyle güzel bir fabrikadır ve sistemdir ki kendi toksin arıtma sistemini karaciğer ve böbrekler kanalıyla her daim canlı tutmaktadır.

5-İdrar söktürücü ılaç vb kullanmak

Kilo değil ödemim var.  Genelde    fazla kilonun asıl nedeni olarak gösterilen ve basit çözüm  yolları ile kurtulabileceği düşünülen bir sorundur ÖDEM !!!!. Sağlığını düşünmeden Kolay ulaşabileceği kaynaktan  elde edilen  ilaç vb tüketildiğinde tartıda görülen fark  tamamen  kilo kaybı değil tamamen sudur.Su kaybı kilo kaybı demek değildir.KAYBEDİLEN  SU İLE VÜCUT İÇİN YARARLI BİR ÇOK VİTAMİN VE MİNERAL KAYBA UĞRAYACAĞINDAN  BİREYLERİN SAĞLIĞI TEHDİT  ETMEKTEDİR.

ÖNEMLİ !!!!! : İDRAR SÖKTÜRÜVÜ İLAÇLAR SADECE DOKTORUNUZ ÖNERDİĞİNDE KULLANILMALI GELİŞİGÜZEL KULLANILMAMALIDIR.ilaç kullanan çeşitli sağlık sorunları olan bireyler gelişigüzel idrar söktürücü ilaç veya çay vb kullanmamalıdır.

6-  Bağırsak hareketlerini arttıran ilaç vb kullanmak

Bağırsaklar ikinci beyninizdir.Bağırsaklarınıza ne kadar iyi bakarsanız bağışıklığınızı ve seratonin seviyelerinizi o kadar iyi dengelersiniz. Bağırsak içindeki atık ürünlerin hızlı boşaltıma  yardımcı olan  bitkiler veya ilaçlar bağırsak içindeki dengenin bozulmasına ya vücudunuzdan elektrolit ve  sıvı kaybına sebep olacağından yağ oranınızın yükselmesi ile karşı karşıya kalmanıza neden olur.Bu uygulama yerini sağlıklı beslenme alışkanlıklarına bırakmadığı sürece sağlığınızı tehdit etmeye devam eder.

7- Tek öğün beslenmek

 Ne kadar az öğün yersem o kadar  az enerji alırım daha çabuk kilo veririm.Bu az benzinle aracınızın 500 km yol yapması beklemek gibidir.Eğer öğün atlarsanız kıtlık geniniz aktif hale gelerek aldığınız öğündeki enerjiyi tutumlu kullanır metabolizmayı yavaşlatır ve siz fark etmeden aza yemenize rağmen hızla kilo almanızı ve yağlanmanızı sağlar.Bu nedenle sağlık ve kişisel özelliklerinizi  dikkate alarak sık az ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir.

8- Kahvaltıyı atlamak

Kahvaltı yaparsam gün içinde çok acıkıyorum.Çok sık duyduğumuz  bir söylemdir.Gerçekle bağdaşmayan bilakis hızla kilo almaya sebep olan  bir yanlıştır.  Gün ışığı ile birlikte metabolizmanıza ivme kazandırmanız canlandırmanız kilo verme adına çıkılan yolda size çok yardımcı olacaktır.

9- Komşu diyeti arkadaş önerisi uygulamak  :

Unutmayın DİYET bir sağlıklı dengeli  ve ölçülü beslenmeyi  öğrenme yolculuğudur.Bu yolculukta yol tarif edenler eğer size uygun doğru yolu tarif eden kişiler işin uzmanları değilse belli bir zaman diliminde kat edeceğiniz yol uzar yolda çeşitli engeller ve sağlık sorunları çıkar.

10 – Yüksek proteinli beslenmek vb

Her gün birçok kirli bilgi ile karşılaşıyorsunuz. Bazıları ilginizi çekiyor bazıları çekmiyor.Protein den zengin beslenme son yılların popüler gibi gözüken ancak sağlığı tehdit eden bir uygulamadır.SAĞLIKLI BİR BİREYDE  ALINAN ENER JİNİN %15 i protein kaynaklarından gelmelidir.Yeni yayınlar bazı durumlarda % 20  olarak değerlendirebileceğini bildirse de bu durum tamamen kişiye özeldir.Tüketilmesi gereken protein miktarı arttıkça ortaya ciddi sağlık sorunları da çıkmaktadır.Unutmayın harcanamayan her enerji hangi besin çeşidinden gelirse gelsin yağ olarak depolanır.

11- Uygun olmadığı halde popüler diyetleri uygulamak ( aralıklı oruç keto vb )

 Yapılan araştırmalar cıddi rahatsızlıkların beslenme alışkanlıkları ve kötü beslenme ile yakından “  kısa südre “ kilo verme adına hemen mucize sunkilo ymaz.Ancak sağlıklı dengeli yeterli ve vücudun ihtiyacı olan tüm besin öğlereinin karşılanmasını sağlayarak ve kalıcı davaranış değişiklikleri sağlanarak yaşam kalitesi artattırılabilir.

   Tatil sonrası ve içinde bulunduğumuz bu süreçte bu tür uygulamalar; kas kaybı vitamin mineral yetersizlikleri ,kemiklerde ve dişlerde kalsiyum kaybı, duygu durumunda yaşanan sorunlar, sindirim sistemi sorunları, mikrobiyatanın bozulması, enerji yoksunluğu ,halsizlik uykusuzluk vb dikkat dağınıklığı , kalp ritminde bozulmalar vb bir çok sağlık sorunun yaşanmasına zemin hazırlar  Her zaman hatırda tutulması gereken konu beslenme kişiye özeldir.Bu tür popüler uygulamalar önce sağlığınızı sonra psikolojinizi olumsuz etkiler.

 

  Hepimizin  bildiği gibi  kilo sorununu çözümünde değişim gerekir.Elbette değişim zordurDeğişime adapte olmak zaman alır.Hatalar yapılabilir ve işiln içinden çıkmak için  yapılan çalışmalar zaman alır.ve zorluk derecesi zaman zaman artar.

  Değişimi kabullenip uygulamaya koymak  kilo verme sürecinizin ve yolculuğunuzun  daha keyifli ve sağlıklı ve sürdürülebilir olmasını sağlar.

  Yaşanılan  kilo problemine  çözüm ararken  kanaate değil kanıta dayalı, bilimlin ışığında , tamaen kişisel özellklere ve sağlık sorunları  yağ kas   vb   antropemetrik özelliklere göere palnalanan beslenme programları değişime zemin hazırlayıp yaşam kalitesini arttıracaktır.

 

Diyetisyen ŞENGÜL ÜRE

Diyetinfo

Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık

Bağdat caddesi –Caddebostan / Kadıköy /İstanbul

 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın