OKULDA SAĞLIKLI BESLENME

Yeni öğretim eğitim öğretim döneminin başlaması  oldukça heyecanlı bir  süreçtir.Koşullar farklı olsa da  eğitim öğretim çağındaki  çocuklar     gençler  öğretmenler ve aileler için  okul sevincini yaşayan herkesin heyecanı büyük.Çocukların hayatında eğitim öğretimin devam ettiği dönem tabiî ki büyüme ve gelişmenin de önmeli olduğu bir dönemdir.Sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlayabilmek için “ beslenme” oldukça önemlidir.  Yeterli ve dengeli beslenen  okul çocuğunun  büyüme gelişmesi  sağlıklı ,okuldaki başarısı ve  dikkati oldukça yüksek olacaktır .  Bazı okullarda Çocukların beslenmesinin sağlayabilmek için kahvaltı ,öğlen ve ikindi yemekleri  koşullar göz önünde bulundurulduğunda dikkatli bir şeklide sunulabilmektedir.  Ancak  genel anlamda uzun okul saatlerinde  çocukların sağlıklı beslenebilmesi için beslenme çantasına hazırlanacak  öğünler   çocuğun ihtiyacı olan besin öğelerini ve enerji sağlamaya destek olacaktır

BESLENME NASIL OLMALI ?
 

 1. Okul dönemi  veya çocuk beslenmesinde  kahvaltı öğünü  en önemli öğündür.  çocukların Eğer okulda kahvaltı imkanı sunulmamış ise  çocukların  mutlaka evde kahvaltı yapması okul başarısı için önemlidir.İhtiyacı ölçüsünde  peynir ,yumurta ,ceviz, zeytin ,tam buğday ekmeği ,taze mevsim meyvesi bal veya pekmez içeren bir kahvaltı   bağışıklığı destekler büyüme gelişmeyi ve okul başarısını destekler.
 2. Eğer bir beslenme çantası hazırlanıyor ise    ara öğünlerde kullanmak üzere çocuğun  tüketebileceği hijyen kurallarına dikkat edebileceği kuru  veya  taze  mevsim meyvesi +kuruyemiş veya  süt veya   ayran beslenme  ne zaman tüketmesi gerektiği anlatılarak ilave etmek gereklidir. .
 3. Öğlen yemeği için evde hazırlanmış sandviçler, tost ,seçilip tüketimi sağlanabilr.vb Sandviçlerin peynir ya da ton balığı ya da tavuk ya da evde yapılmış köfte ile zenginleşmiş olması hem uzun süre doygunluğunu sağlayacak hem de protein açısından  beslenmesini destekleyecektir.
 4. Çocukların   paketlenmiş raf ömrü uzatılmış trans yağ içeriği koruyucu içeriği yüksek ürünlerden uzak durması gerektiği anlatılmalıdır.Pastane mamulleri vb uzak durması bağışıklığı kilo yönetimi  açısından   önemli olacaktır.
 5.  Eve geldiğinde Eğer ikindi Ara öğününe denk geliyorsa;   taze meyve + süt veya kuruyemiş veya evde tam buğday unundan yapılmış kek ve ya poğaça (   tüketi lip daha sonra akşam yemeğinde  saati ile evde hazırlanmış ev yemeklerinin  tüketime sağlanabilir
 6. Okuldan eve geldikten sonra dikkatli olmalıdır Akşam yemeğinde bütün ailenin birlikte yiyeceğiz sohbetin edileceği bir ortamda çocukların ebeveynlerine örnek alarak tüketecekleri yemekler hem genel beslenmesine hem de duygusal anlamda beslenmesini destekleyecektir.

7-Hem sağlıklı büyüme ve gelişme hem okul başarısı için akşam uyku saatleri çocuklar için   önemlidir. Yapılan çalışmalar da  minimum 8 -10 saatlik uyku okul başarısızlığı üzerinde oldukça önemli etkiye sağlarken kilo yönetiminde de etkili olduğu gösterilmiştir.

8-Fiziksel aktivitenin önemli olduğu okul çocuğu için uygun şartlar planlanıp okul veya okul dışı zamanlarda mutlaka aktif olması ( obezite şişmanlık büyüme gelişme ve bağışıklık için )sağlanmalıdır.

 

 BESLENME ÇANTASI HAZIRLARKEN

 • Beslenme çantasının hijyenine dikkat etmeli   her gün eve gelince temizlenmeli
 • Beslenme çantasında , hijyenik mendil  örtü  peçete  tek kullanımlık pipet vb  bulunmalı
 • Çocukların evlerinden getirdikleri besinlerin tüketimi mutlak takip edilmeli
 • Her gün  okula su getirme şansı varsa mutlaka su getirmesi ve içmesi konusunda öneriler sunulmalı
 • Evden getirilen yiyeceklerin tüketim ve saklama koşullarına çok dikkate edilmeli
 • Beslenme çantasına konan  meyveler çok iyi bir şekilde yıkanmalı .
 • Çocukların   sağlıklı beslenmesini büyüme ve  gelişmesi  okul başarısını ve bağışıklığının  korumayı destekleyecek beslenme çantalarını hazırlarken ekonomik koşullar , hijyen mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.   

Ayrıca gerek öğretmenler  gerekse veliler tarafından   Okulda ve okul yemek sırasında hijyen kurallarına maske ve mesafe kurallarına mümkün olduğu kadar dikkat etmesi konusunda eğitim verilmelidir. .

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın