KİLO VERME YOLCULUĞUNDA , MUCiZE SiZSiNiZ

 Pandemi  dönemi ve değişen yaşam şartları ile beraber uzun dönem evde  yazlık yada daha sakın ortamlarda   güvende olarak süreç   devam etti. Çoğunlukla pasif geçen bu süreç     kilo , diyabet , kalp damar hastalıkları  gibi sağlık sorunlarını gözle görülür ve rakamlarla tespit edilebilir şekilde  arttırdı. Şehre dönüşün başlaması  şartlarda değişim ile birlikte   hayatın biraz daha  normale dönmesi  sonucunda  yaşanan sağlık  sorunlarına çözüm bulmak amacıyla   arayışlar değerlendirmeler başladı..Özellikle kilo sorunu diyabet ve kalp damar hastalıkları tedavisinde popüler kültür biraz etkisini azaltıyor gerçek bilimsel veriler daha ön planda  şeklinde düşüncemiz zaman zaman farklılaşsa da esas  olan bilim ve kanıta dayalı tıpta var olan tedavidir.   .Kanıta ve bilime dayalı veriler ışığındaki tedavi modelleri her zaman uzun soluklu yönetilebilir temin edilebilir ve sürdürülebilir tedavi  modellerini sunmaktadır.

“ .Kanıta  Dayalı Tıp”ve  bilim önlenebilir kronik hastalıklar açısından bireylere çok anlamlı  sağlığı koruyucu destekleri sunmaktadır.” Beslenme Bilimi “de  de “Kanıta Dayalı Tıpta” önemli bir yere sahiptir..Özellikle şişmanlık,  ,obezite ,  yağlanma , sağlıklı kilo yönetimi ,diyabet , kalp damar hastalıkları ve birçok önemli kronik sağlık sorununun çözümünde Medikal tedavinin yanı sıra “Tıbbi Beslenme “  tedavisi sunarak  bireylerin tedavisine    yaşam kalitesine anlamlı bir değer katar. .

    Günümüzde “Kişiye özel “planlanmış bir beslenme programı   kilo yönetimi ve  başka sağlık sorunlarının  çözümünün yönetiminde    ilaç kullanan bireylerin  ilaç- besin,  etkileşiminin doğru planlanması ile  tedavilerinin destekler.  Medikal tedavinin sağlıklı besleme ile desteklenmesi     tedaviye  katkı sağlar  ,  yaşam kalitesini   arttırır ,ekonomiye destek sağlar  .Özellikle Akdeniz Beslenme modelinin seçilmesi ile planlanmış Beslenme programları ;  uyku kalitesinden ,yaşam kalitesine, sosyalleşmeden ,bütçe yönetimine bir çok konuda anlamlı destek sağlar.  ..

   Ancak bir “Beslenme Programı “nın düzenlerken  en önemli  konunun  KİŞİLER –BİREYLER  olduğunu her zaman hatırlamak gerekir..Kişisel  biyokimyasal değerler , beslenme alışkanlıkları , sağlık sorunları, ev  iş ve sosyal hayatı     vb  verileri değerlendirmek tedavi planında çok önemlidir.Bu  özellikle kilo verme yolculuğu ise kişiye özel her şart değerlendirilerek hazırlanmış beslenme programı  ile  uygun zaman diliminde  takip ,düzen, tekrar  ve  sabırla  bireyler –kişiler  “kendi mucizelerini”   sergilerken  sonuçta sağlıklarına değer katarlar.Sağlık koşulları dışında, yaşam kalitesi artar  ,motivasyonu artar , enerjisi artar  sindirim sistemi  sağlığı düzene girer , uyku kalitesi artar ,egzersiz ve hareket kabiliyeti artar , sağlık  harcamalarında azalma vb bir çok kazanım  kendi mucizeleri sayesinde gerçekleşir.

 Peki neler yapmak hangi adımları atmak gerekir ?

1-Kendi mucizenizi yaratmaya  ve değişime hazır olun

2-.Kendinize zaman tanıyın  ve sabırlı olun

3- Sağlıklı ve sürdürülebilir  alışkanlıklarınız için  gerekli  sağlık profesyonellerinden destek alın ( endokrin veya dahiliye dr u diyetisyen vb ) 

4- Sağlık koşullarınıza uygun sizin için hazırlanmış bir Beslenme Programını   tercih etmeye çalışın   

5-- Vermek istediğiniz gerçekçi ve doğru kilo hedefini “ Diyetisyeninizle” birlikte  belirleyin.(Hızlı kilo vermek her zaman daha fazla ve kilo almak demektir)

 

 6- Gelişigüzel uygulamalar internet önerileri , komşu önerileri  ve kopya diyetlerden uzak durun.

7-  Sihirli kelimenizin “Yasak” yerine “ölçü olduğunu sakın unutmayın

.

8-  Öneriler ,Kulaktan dolma bilgilerle çeşitli karışımlar,   ilaç , çaylar  vb kullanmayın.

 

9- Size özel hazırlanmış beslenme programı ile doğru alışverişi yapmaya çalışın Kilo probleminizi çözmeye yardımcı olmak adına :” doğru  satın alma “,”doğru yemek pişirme “yöntemlerini öğrenmeye çalışın

 

10—Stres günümüz koşullarına hayatı etkileyen çok önemli bir faktör Ancak yemek yemek veya atıştırmak stres yönetiminin iyi bir arkadaşı veya çözüm ortağı değildir

.

11- Kilo probleminizin çözümü için doğru çözüm ortaklarını seçin.Sizin için (eğer var ise) özel olarak planlanmış beslenme programını düzenli olarak uygulayın.

 

12- Beslenme programına yapılan her yorum  kilo verme yolculuğunuzdaki engel olacaktır. Sizin için planlanmış bir beslenme programı varsa mutlaka düzenli uygulaya çalışın 

 

13-  Doğru “yemek yeme şeklini” öğrenmeye çalışın. Kendinize değer verin .Yemeklerinizi ayakta atıştırma şeklinde değil, zaman ayırarak ve masa başında yemeye gayret edin.

 

14-  Paketlenmiş ürünler ve  şekerli gıdalarla aranıza mutlaka mesafe koymaya çalışın.

 

15- Sadece susayınca değil gün içinde 2.5-3 lt su tüketmeye çalışın.

 

 16 – Günümüzde artık “Krono “Beslenmenin” önemi gittikçe arttı.Bu nedenle öğün saatlerine ve uyku saatlerinize mutlaka çok dikkat edin.

.

17- Hareketli olun hareketli kalın ancak egzersiz yapmayı ihmal etmeyin Özellikle yürüyüş en iyi egzersiz modeliniz olabilir.

 

 18- Kilo verme yolculuğunda , profesyonel bir destek alma amacıyla yol arkadaşınız DİYETİSYEN den       size özel bir “Beslenme Programı” için destek almış iseniz  sizin için hazırlanmış BESLENME PROGRAMI yada ;REÇETEYE  hiç yorum yapmadan programınızı disiplinle uygulayarak  kolay ve kalıcı kilo verebilir KENDİ MUCİZENİZE ve bu mucize ile birlikte bir çok sağlık sorununun çözümüne tanıklık etmiş 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın