YENİ ÇALIŞMA(HİBRİT ) DÜZENİNDE KİLO ALMADAN SAĞLIKLI BESLENME

 

EVDEN VEYA İŞYERİNDE ÇALIŞIRKEN       BESLENME   NASIL OLMALI ?

 

   Dünyayı derinden etkileyen  Pandemi dönemi hayatın ve özellikle iş hayatının farklı şekillenmesine neden oldu.Bir dönem evden home ofis çalışma söz konusu oldu. Ancak  ası mesafe maske ve  korunma önlemlerinin   devam ettiği bu dönemde birçok işyerinde  . artık” hibrit “çalışma modellerine geçildi.

   Çalışma şekli İster evden ister işyerinde devam etsin “Beslenme “bu  özel beslenme  çalışma  döneminde  çok etkilendi. İpsos un yaptığı araştırmaya göre  pandemi şartlarının  zorlu olduğu ve evden çalışılmanın yoğun olduğu dönemde  toplumumuzda 3.26 -6.6 kg arasında kilo artışı oldu    Sağlıksız beslenme  başta olmak üzere birçok neden bir araya geldiğinde     insülin direnci  ,diyabet kalp damar   kanser  vb  hastalıkları  da   artış gösterdi.

  Evden veya hibrit çalışırken kilo almamak  nelere dikkat etmeli  ?

-Güne mutlaka  (10 dk erken kalkıp) kahvaltı ile başlamalı

- Kilonuzu  korumak  iş verinizi  arttırmak ve kaliteli yaşam için 3 ana 2-3 ara öğün beslenme modelini tercih edin

- Öğün atlamayın .Her atlanan öğün akşam daha fazla yemek hızla karın bölgesi yağlanması veya dikkat dağınıklığı anlamı taşır..Her öğünde besin değeri yüksek içeriklere yer verin

-Öğün kavramını oturtabilmek için saat kurarak öğün saatlerinizi bedeninize ve zihninize hatırlatın

-Yemeklerinizi mutlaka yemek masasında tüketin

- Çalışma ortamı olarak mutfağı ve mutfak masasının seçmeyin 

- Öğünlerinizi  iş planınızı mola zamanlarınızı  mutlaka  planlayın 

- Yemeklerinizi mutlaka  öğünlerinizden önce hazırlamaya çalışın.  Mümkünse öğlen ve akşam yemeklerinizi bir gece önceden hazırlayıp uygun şartlarda saklamaya özen göstererek ertesi gün öğünlerinizde tüketmeye çalışın

- Yemekleriniz hazır olmadığında acıkmış olacağınız ve  yemek hazırlama için harcanan  zaman mesainizi etkileyeceği için   daha fazla ,daha hızlı yemek veya öğünü geçiştirmek söz konusu olabilir.Bu durum  iş verimini , kiloyu ve sağlığızın olumsuz  etkilenmesine neden olur..

- Öğünlerinizde yapacağınız yemekleri planlamak doğru alışveriş doğru tüketim ve bütçeye katkı sağlar

-- Çalışma masasının yanında mutlaka su bulundurun..İş yoğunluğundan su tüketimi azalınca dehidratasyon  gelişir.Dehidratasyon sonucunda  baş ağrısı ve dikkat  dağınıklığı  ve iştahta artış meydana getirebilir.Sonuçta  odaklanma ve dikkat sorunu yaşanarak iş veriminde kayıp , iştah ve  açlık sinyallerinde artış ortaya çıkabilir.  

- Su içmekte zorlanıyorsanız suyunuzu  meyve dilimleri ile zenginleştirip aromasını arttırıp tüketimini kolaylaştırabilirsiniz.

- Yemeklerde asitli içeceklerden uzak durun.Gün içinde ( tansiyon ve böbrek sağlığı ile ilgili sorun yok ise )sadece 1 şişe maden suyu tüketin

- Her öğündeki tabağınızda 4 renk ve 4 besin grubuna yer verin

- Atıştırmalar  sağlıklıdır düşüncesiyle avuç avuç kuruyemişler ( sağlıklı diye ) olamamalı..Kuruyemişte dahil olmak üzere sağlıklı olan bütün atıştırmalıkların enerjisinin çok yüksek olduğunu unutmayın. Günde 30 gr ı geçmeyen kuruyemiş tüketimini  tercih edin

- Gelişigüzel  (stres nedeniyle) kuru yada taze meyve tüketmeyin  Ara öğünlerde taze ve kuru meyve  miktarlarına  dikkat ederek   .Günde 2-3 porsiyon mevsim meyvesi tüketmeye gayret edin.

- Sağlıklı , şekersiz  vb olarak satın aldığınız bir çok kurabiye   kek vb bol enerji içerdiğinin ve hızlı kilo artışına sebep olduğunun  unutmayın

- Yemeklerinizi eğer dışarıdan  sipariş  veriyorsanız  pişirme şekline ve yanında  bulunan eşlikçilerine dikkate  edin.Özellikle ızgara seçimi ve yanında salata ilk tercihiniz olsun.

- Dışarıdan yemek  siparişlerinizi verirken daha sağlıklı  pişirme şeklinin ve porsiyon miktarı kontrollü  menüler  önceliğiniz olsun.

- Duygusal açlık söz konusu olunca farkındalığınızı arttırmaya çalışın

  – Mesai sırasında mümkün olduğunca küçük molalar vererek odada veya ev içinde dolaşmaya hareket etmeye  çalışın

- Omega 3 açısından   zengin beslenmeye çalışın.  Omega 3 ü  besinler dışında b kullanmanız söz konusu ise  ise  doktor veya diyetisyeninizden destek alın..Unutmayın Omega 3  dikkati arttırır  stres ve kilo yönetimine destek sağlar.

 –Zaman kaybediyorum düşüncesi ile öğün atlamak hızla kilo artışına neden olur. -

 Kafein in fazla tüketimi baş ağrsı dehidratasyon  sindirim sorunları  yorgunluk yaratabilir.Aşırı kafein  kaynaklarını tüketmekten kaçının.

-İşyerinize giderek çalışma söz konusu ise iş yerinde çıkan yemekleri  porsiyon kurallarına dikkat ederek tüketmeye çalışın.

-İş yerinize gittiğiniz günlerde mutlaka kahvaltınızı yapın ve ara öğünlerinizi hatta yemek çıkmıyorsa öğlen yemeğinizi yanınızda götürmeye çalışın.

–Uyku düzeninize çok dikkat edin Evden çalışıyorum düşüncesi ile  geç yatmak  sabah   uyanma saatinin ve kahvaltı düzenini ve iş verimini etkiler.

-Hergün kendinize  açık havada yürümek için fırsat yaratın

,BU HAYAT SİZİN ZAĞLIKLI BESLENİN

 

 Diyetisyen ŞENGÜL ÜRE

Diyetinfo

Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık

Bağdat caddesi –Caddebostan / Kadıköy /İstanbul 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın