KALP VE DAMAR SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN

 

 Dünyada ve ülkemizde yaşam tarzını tehdit eden en önemli sağlık sorunlarının başında Kalp ve Damar hastalıkları gelmektedir. Ülkemizde yetişkin nüfustaki Ölüm nedenleri arasına ilk sırada koroner kalp hastalıkları (KKH ) gelmektedir.Hastalığın  oluşum risk faktörleri arasında  yaşam tarazı yaş cinsiyet  diyabet stres hipertansiyon sigara alkol  vb bulunmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü  (WHO) uygun yaşam tarzı değişiklikleri ve düzeltilebilir risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dörtte üçünden fazlasının önlenebileceğini bildirmektedir.

 
   Kalp damar hastalıkları ve inmeyi önlemek veya geciktirmek ve bu hastalığa yol açan nedenleri ortadan kaldırmak, çocukluktan itibaren başlayan sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri ve kalp dostu beslenme ile mümkündür Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminden itibaren başlayan sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırma son dönemde daha fazla öenme kazanmıştır.

  Kalp ve damar sağlığını korumada beslenmenin önemi uzun yıllardır bilinmektedir Yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesi açısından oldukça önemli olan damarlar her organımız ve dokularımız için ayrı önem taşır. Bu nedenle  damar  sağlığını korumak  adına beslenme mümkünse bireysel olarak değerlendirilerek bireyin davranış  yaşam biçimi değişiklikleri ile birlikte    kardiyolog kalp damar cerrahi ve diyetisyen işbirliği ile hareket etmek doğru bir Adım olacaktır. Değiştirilemeyen risk faktörlerinin yanı sıra ( yaş genetik vb ) yaşam tarzı değişiklikleri adına atılan her adım  vücudu ve damarları en iyi şeklide koruyacaktır.

1-Akdeniz beslenme modeli damar sağlığını korumak adına en etkin beslenme modellerinden biridir. Sürdürebilir   beslenmeyi esasa alarak  doğayı toprağı ve yerel üreticileri de koruyarak seçilen  her yiyecek bedeni duyguları ve damarları koruyacaktır.

.

2 –Kilo sorununuz varsa mutlaka “Sağlıklı Beslenme “ ilkelerine dikkate ederek kilo vermeye çalışın .Hızlı ve yanlış yöntemler seçilerek uygulanan zayıflama yöntemleri damarlara ve kolesterol  değerlerine kan şekeri seviyesine   duygu durumununa ve yemek yeme davranışlarına vb zarar verebilmektedir.

3 – Vücudunuzda yağlanma sorunu varsa kilo verme sürecinde yağ yakarak beslenmeye özen gösterin

4-  Pre Diyabet veya diyabet sorununuzu doğru destek alarak yönetmeye çalışın..İnsülin seviyesi  yüksek ise mutlaka doğru beslenme ve medikal destek konusunda danışmanlık alın.

5--Kolesterol  HDL,LDL,TG düzeylerinizi kontrol altında tutmaya çalışın.

6- 5 -7 Porsiyon  mevsim meyve ve sebzesi tüketmeyi ihmal etmeyin

7--Omega 3,ün bitkisel ve hayvansal kaynaklarından zengin beslenmeye çalışın

8-Egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin..Sağlık sorunlarına dikkat ederek Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) ve  genel sağlık  önerileri doğrultusunda yürüyüş yapmaya ve hareketli olmaya gayret edin

9-  .Su içmek için susamayı beklemeyin 

10-İnsülin direnciniz varsa sağlıklı  doğru ve beslenme düzeninizi oluşturarak yüksek olan insülin seviyenizi düşürmeye çalışın.  

 11-Hızlı kilo alıp vermekten  damarlarınızı korumak adına uzak durun

12 -Stresinizi yönetmeye çalışın .Gerekierse bu konuda destek alın. Stres savar olmayı öğrenmeye çalışın.Stres yönetiminde besinlerin gücünden faydalanmayı ihmal etmeyin.

13-Posadan ( liften )zengin beslenmeye çalışın .Gün içinde  tüketilen 25-30 gr posa koesterol seviyelerinin düşmesinde ve damar sağlığının korunmasında etkilidir.

1 4-B12  vitamini   açısından zengin  besinlerle beslenmeye çalışın

 15-Meyve suyu, asitli içecekler , asitsiz ama bol enerjili içecekler , enerji içeceklerinden uzak durun  

16-Doymuş yağ oranı yüksek şarküteri ürünleri pastane mamülleri ve paketlenmiş  ürünleri beslenmenizden  uzaklaştırın.

17- Sağlıklı yağları   özellikle zeytinyağını tercih edin. Ancak miktarını abartmayın.

18-Sakatatlardan   (karaciğer, beyin, böbrek, işkembe, dil vb),  her ne şekilde hazırlanırsa hazırlansın uzak durmaya çalışın

19 –Yağ ve özellikle doymuş yağ   içeriği yüksek gıdalar ( tereyağ kuyruk yağı iç yağı margarin kaymak, krema, mayonez, çikolata ve yağlı soslar),yağda kızartma ve kavurmalar  şarküteri ürünlerinden  vazgeçin 

19 - Kabuklu deniz mahsüllerinin tüketimine dikkat edin

20- Et su tablet vb lezzet arttırıcıları  ve sosları kullanmamaya gayret edin

21-Rafine karbonhidrat ve şekerden uzak durun.

22- Alkol tüketimine dikkat edin .

23 – Fast food türü  beslenmeyin

24- Sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin

25 –Tencere yemekleri ve mümkünse Akdeniz  Tipi beslenme modeline uygun yemekleri hayatınıza daha çok  YER VERMEYE ÇALIŞIN

26- Sağlıklı yağ tercihleri  özellikle ( çoklu doymamış yağ asitleri içeriği zengin yağlar )yaparken  kadar tüketmeyi ihmal etmeyin

27- Antioksidan içeriği zengin  beslenmeye çalışın. 

 28- Tarçın, zencefil, zerdaçal baharatlarına sofranızda  yer açın

29- Düzenli uyku  uyumamaya çalışın

30 – Tansiyon sorununuz var ise  kontrol altına almaya çalışın

31-  Sigaradan  durmaya çalışın

Diyetisyen ŞENGÜL ÜRE

Diyetinfo

Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık

Bağdat caddesi –Çiftehavuzlar  / Kadıköy/İstanbul

 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın