OBEZİTE GÜN GEÇTİKÇE ARTAN ÖNEMLİ BİR SAĞLIK SORUNU MU ?

Obezite günümüzün en önemli sağlık  sorunlarından biridir...Estetik bir problem olarak değerlendirmek günümüzde obezite için yeterli bir tanım değildir.

Obezite genel olarak vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının artması  sonucu  boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının  arzu  edilen düzeyin  üzerinde  olması olarak tanımlansa da

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre

Obezite tanımı vücut sağlığını bozacak şekilde aşırı yağ birikimi olarak tanımlanmaktadır


Obezite günümüzde dünyanın ve toplumların büyük bir kısmını ilgilendiren gelişmiş ve gelişmekte   olan ülkelerin   bulaşıcı olmayan hastalıklar alanında en önemli sağlık sorunudur.

   Dünya nüfusunun yaklaşık % 15'i obezite sorunuyla karşı karşıyadır Dünyada 1.9 milyardan fazla kilolu ,650 milyon obezite sorunu olan  nüfus  bulunmaktadır  Dünya Sağlık Örgütünün 2016 verilerine göre obezite dünya genelinde 1975'ten bugüne yaklaşık  3 kat o   göstermiştir. Yapılan projeksiyonlarda 2030 yılına gelindiğinde mevcut nüfusun     popülasyonun obezite  sorununu giderek artan bir oranda  yaşayacağı görülmektedir

  Obezite ile ilgili hastalıklar değerlendirdiğini de yaklaşık 4.7 milyon insanın her yıl obezite sorunu ile ilişkili hastalıklardan ölümlerinin gerçekleştiği bilinmektedir Bunun günlük hesaplaması yapıldığında ise yaklaşık 13000 kişinin gün de obeziteye bağlı hastalıklardan vefat etmesi anlamına gelmektedir. Dünyada obezitenin sık görüldüğü yer olarak ilk sırada Amerika Birleşik Devletleri   gelmektedir Avrupa'da ise şu anda Türkiye en fazla obez olan ülke olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde  ise her 100 kişiden 21 kişide obezite sorunu olduğu bilinmektedir.Üstelik çocuklarda obezite oranı gittikçe artmaktadıdır.

    Türkiye'de obezite durumunu değerlendiren son verilerde obezitenin en yüksek görüldüğü bölgeler yüzde 37,5 ile Batı Karadeniz ve yüzde 36,9 ile Orta Anadolu olurken en az görüldüğü bölgeler ise yüzde 24,2 ile Güneydoğu Anadolu ve yüzde 24,5 ile Ortadoğu Anadolu oldu. Kadınlarda obezite oranının yüzde 39,1, erkeklerde ise yüzde 24,6 olduğu belirtilmiştir. İstanbul'daki obezite oranı ise yüzde 30,7 olarak tespit edildi. Nüfusun yüzde 34'ünün ise aşırı kilolu olduğu belirtilirken erkeklerde bu oran yüzde 39,9 kadınlarda ise yüzde 27,6 olarak açıklandı.

   Peki çocuklarda durum ne diye değerlendirdiğimizde 1976'da 5-19 yaş arasındaki çocuklarda obezite oranı %4 iken  2016'da bu oran %18 lere kadar artış göstermiştir.Özellikle çocukların çocuklarda da gittikçe artan obezite sorunu gelecekte birçok  sağlık sorununa   temel oluşturabilmektedir .Yapılan çalışmalar anne ve babadn biri  obez ise çocukların obez olma ihtimali %35- 40  eğer ikiside obez ise çocuğun obez olma ihtimalı %75-80 e kadar çıkabildiği gösterilmiştir.

 

   Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre obezite

 -Tip 2 diyabetin % 80 inden

- Kalp hastalıklarının %35 inden

- HiperHansiyonun %50 5'inden sorumlu

   tutulmaktadır

  Obezite ye  birçok faktör sebep olmaktadır  Alınan enerjinin harcananaması depolanması gibi düşünülse de bunun dışında  obeziteye sebep olan birçok etken söz konusudur. Dengesiz ve yetersiz beslenme ,,beslenme alışkanlıklarında yaşanan önemli problemler, , genetik faktörler ,ilaç kullanımı stres uyku düzensizlikleri fiziksel aktivite azlığı ,bağırsak mikrobiyotasının bozulması vb nedenler  sonucunda obezite ile ortaya çıkabilmektedir.

   Obezite ; diyabet ,bazı kanserler , karaciğer yağlanması , kalp hastalıkları , uyku apnesi , depresyon , ortepedik problemler , hipertansiyon gut gibi birçok sağlık sorunun temel oluşturmaktadır.  
  Obezite tedavisinde multidisipliner bir çalışma yaklaşımı ve desteği  ile doğru medikal ve beslenme  tedavisii ,,yeme davranışı  değişikşikleri için farkındalık yaratma  ,doğru  egzersiz planlanması hareketlilik  ile çözüme ulaşmak söz konusu olacaktır.

  Diyetisyen ŞENGÜL ÜRE

Diyetinfo

Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık

Bağdat caddesi – Çiftehavuzlar/ Kadıköy /İstanbul

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın