DOYARAK KİLO VERİN

 Sağlıklı beslenme   temel sağlığın korunması     açısından önemlidir.  Ancak fizyolojik çevresl ve psikolojik bir çok nedenden yeme davarnışlarının bozulması beraberinde obezite ve şişmanlık sorununu getirmektedir.  

  Obezite dünya çapında önemli bir sağlık sorunudur.  Dünya Sağlık Örgütünün verilerinde  1.9 milyardan fazla Yetişkin ve 41milyon  15 yaş altı çocuğun obez olduğunu tahmin etmektedir . 

   Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi obezite ve kilolu olma  sıklığı yetişkin  çocuk ve adolesanlarda giderek artmaktadır.  . Ayrıca  kilo problemi ortaya çıkmaya başladığında normal ağırlıklı kişilere göre tip 2 diyabet görülme riski obezitesi olan erkeklerde 7, kadınlarda ise 12 kat artmıştır. Her 5 kanser ölümünden 1’i obezite kaynaklıdır. Normal ağırlıktaki kişilerde uyku apnesi riski %25 iken obezitesi olan kişilerde bu oran %45’e kadar çıkmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları obezitesi olan kişilerde başta gelen ölüm nedenidir.    Son    .  Obezite    yapılan çalışmalarda 2020 yılına göre  artış hızı  yetişkinlerde  %2.3 iken çocuklarda %5 gibi bir değerdedir.Bu rakamalar değerlendirildiğinde 2035 yılında nüfusun yaklaşık yarısından fazlası  (%55 ) obez olma yolunda ilerliyor.)oldukça hızlı bir artış hızına sahiptir

.  Günlük hayat akışı,  değişken yeme davranışları  uyku düzeni değişiklikleri   fast food gıda tüketiminin arttığı hareketsizliğin çok büyük bir sorun teşkil ettiği ,   çeşitli sağlık sorunlarının arttığı düşünüldüğünde  obezite sorununda artmış olması bireyleri rahatsız etmektedir.

  Bu önemli sağlık sorununa çözüm bulmak için  için çok çeşitli diyet uygulamaları popüler kültürün etkisi ile ortaya çıkmaktadır SÜRDÜRÜLEBİLİR HAYATA YERİ OLMAYAN BAŞLANDIĞI ANDA TERK EDİLEN  bu uygulamalar  yoksunluk ve tek tip beslenmeye neden olmakta  bağışıklık ve sağlık  açısından   bedeni ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmektedir..Aslında diyet  nedir tam anlamıyla tanımlamak  doğru uygulama açısından önemlidir.

    .

  Diyet   ;genel anlamı ile düzenli olarak tüketilen yiyeceklerin tamamı anlamına gelmektedir Sağlık veya hastalık durumuna göre bireysel farklılıklar gösterebilir. Bireyin yiyecek kavramları kendisini dışında toplum tarafından da şekillendirilebilmektedir .

     Günümüzde kilo verme açısından ülkemizin kaynakları ve bulunduğu Akdeniz çanağı  beslenmenin şekillenmesi açısından kilo verme sürecini olumlu yönde etkileyecek kaynaklara sahiptir.  

  Akdeniz beslenme modelinin genel sağlığı korumak adına sağlığa kattığı faydalar ise elbette ki tartışılmaz  Kısa sürede çözüm üretme adına popüler kültürün etkisi ile tanıtılan uygulamalar  açlık tetikleyici olarak ruhu bedeni zihni doyurmaktan uzak  içeriğe sahiptirler...Obezite problemlerinin artması nedeni ile  bilimsel anlayışın dışındaki uygulamalar beden sağlığını ruh sağlığını duyguları ve   bağışıklığı olumsuz yönde  etkilemektedir.

Bu nedenle KİLO VERMEK adına yapılan programlarda her anlamda doyum sağlamak , kolay ulaşılabilir ,sürdürülebilir gıdalar ve programlar  olması çok önemlidir. 

    

DOYARAK  KİLO VERMEK VE  YAĞ YAKMAK  İÇİN

1-Değişime  ve sağlığınıza değer katmaya hazır olun   .

2- Sağlıklı yemek yeme alışkanlığı kazanmak için kendinize zaman tanıyın .

3- Mucize sizsiniz sakın unutmayın

4- Doğru alışveriş yapın

5- Her adı” sağlıklı olan yiyecek sizin ihtiyacını olan yiyecek değildir” unutmayın Sağlıklı VE İHTİYACINIZ OLAN YİYECEKLERİ  PLANLAYARAK SATIN ALMA İÇİN ALIŞVERİŞ  YAPIN

6-Güne mutlaka kahvaltı ile başlayın

7- Su tüketim alışkanlığınızı geliştirmeye çalışın

8-Doymak ve sağlıklı miktarda gıda tüketebilmek için  3 ana 2-3 ara öğün tüketin

9-Yemek yeme farkındalığını  arttırmaya çalışın

10- Her öğününüz  BİREYSEL VEYA AİLE OLARAK masada     oturarak tüketin

11- YEMEK YEME HIZINIZI KONTROL  EDİN  MUTLAKA MİNUMUM 20 DK da Sofradan kalkamaya özen gösterin   

12 HERHANGİ BİR ÖĞÜNÜ TÜKETİRKEN TELEFON TABLET BİLGİSAYAR VE TV İLE İLGİLENMEYİN Doyma sinyaliniz için çok önmelidir.

13- Her öğününüzde minumum 4 renk yiyecek  bulunsun .4 BESİN GRUBUBU ÖZELLİKLE ANA ÖĞÜNLERDE TÜKETMEYE ÇALIŞIN

14- DÜZENLİ  UYKU  ALIŞKANLIĞI KAZANIN

15-Öğün saati ve öğün kavramına kendiniz çocuklarınız ve aileniz  için çok dikkat edin

16- Ana öünleriniz mutlaka yeşil yapatraklılardan yağılmış salatalar ilave edin .Ancak salatalarınızı zenginleştirmeyin sadece limon makul miktarda yağ ve hafif tuz ekleyin

17- Tencere yemekleri mevsimel özelliklere göere mutlaka sofranızda yerini alsın

18- Haftada 2-3 gün kurubaklagil tüketmeyi ihmal etmeyin

19 -Paketlenmiş ürünler pastane mamülleri kendi küçük enerjisi büyük tüm  ürünlerden uzak durun

20 -TAM TAHILLARDAN KORKMAYIN İhtiyacınız ölçüsünde mutlaka ekmek ve yerine geçen tahıl gruplarına beslenmenizde yer verin

ve   Hareketli olmaya hareketli kalmaya ve haftada mutlak 150 dk yürümeye gayret edin

 

  Gelişigüzel öneriler , komşu tavsiyeleri, çeşitli karışımlar, internet diyetleri bugüne gelmenize neden  oldu.Bu nedenle bu nedenle her bahar ,her yaz popüler olan uygulamaları uygulamaktan vazgeçerek Klo verme zayıflama konusunda doğru kaynaktan destek  alarak  sadece size özel hazırlanmış beslenme programınızı uygulayın

  Not :Kilo verme sürecinde    medikal tedavi desteği adına mutlaka “Dahiliye veya Endokrin Doktoru “muayenesi ,  Sağlıklı Beslenme adına” Diyetisyen” desteği önemli tedavi desteği olabilir.

SAĞLIĞINIZ İÇİN    ,   SAĞLIKLI  VE DOĞRU TEDAVİ MODELİ VE UYGULAMALARI  SECMEK GEREKTİĞİNİ SAKIN UNUTMAYIN

 

Diyetisyen ŞENGÜL ÜRE

Diyetinfo

Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık

Bağdat caddesi – Çiftehavuzlar/ Kadıköy /İstanbul

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry