YEME BOZUKLUKLARI

 
 
Yeme bozuklukları başlığında yeme bozuklukları yeme ve yemeyle ilgili davranışlarla ilişkili fiziksel ve fizyolojik fonksiyonları etkileyen besinin tüketim ve emiliminde değişikliklerle karakterizedir 
 
- Anoreksiya  Nervoza,
- Bulimia Nervoza,
- Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu,
- Pika
- Geri Çıkarıp Çiğneme (Geviş Getirme )Bozukluğu ve
- Kaçıngan /Kısıtlayıcı Yeme Bozukluğu   yeme bozukluklarıdır.
 
Yeme bozukluğuna sahip bireyler genellikle vücut ağırlığı beden ölçüleri ve tükettikleri besinler hakkında negatif tutuma sahiptir .Semptomlar tanıdan çok daha önce ortaya çıkmaktadır. Hastalık bireyin diyetinde yeme bozuklukları bireyin yaşamını fiziksel ,sosyal ve duygusal açıdan etkileyen önemli hastalıklardır.
 
Yeme bozukluğu olan birey genellikle davranış değişikliklerinin ciddiyetini fark etmez ve sahip olduğu problemlerin varlığını reddeder.Problemin varlığının farkına varsa bile bu konuda bir şey yapmayı redederbilir. Bazı durumlarda bu durumuna karşı utanç duyabilir ve yaptıklarını kimsenin bilmesini istemeyebilir .Bu durumda aile desteği çok önemlidir .Yeme bozukluklarında şüphe edilen birey çocuk veya adölesansa destek alması konusunda muhakkak hekime başvurulmalıdır.
 
Genetik faktörler , yeme bozuklukları gelişim riskini etkileyebilmektedir. Ailesinde yeme bozuklu olan da ailesinde beslenme ve vücut ağırlığına dair olumsuz yorumlamalarda bulunan kişilerde yeme bozuklukları daha yüksek oranda görülmektedir. 
 
Düşük vücut ağırlığına sahip olma kaygısı olan meslek grubundaki bireylerde (model,dansçı,oyuncu vb )ve vücut ağırlığının boy uzunluğundan bağımsız olarak önemli olduğu  spor türleriyle (boks ,ağırlık kaldırma ,vücut geliştirme, dövüş sanatları vb ) uğraşan bireylerde yeme bozukluklarının görülme riski daha yüksektir. 
 
Yeme davranış bozukluğu sorunu yaşayan bireylerin tedavilerinde psikiyatri  endokrin veya dahiliye dr u diyetsiyen ve psikolog  multidispliner bir yaklaşım ile ile devam ettirmeleri iyilik halini kazanmalarına yardımcı olmaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Alt içerik

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68


Bağdat cad. No:299 Bulvar Palas Apt A Blok Kat: 2 D: 5 Caddebostan İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın