KABIZLIK PROBLEMİ YAŞAYAN BEBEK VE ÇOCUKLARDA BESLENME NASIL OLMALI

 Çeşitli nedenlerle ve çeşitli ilaç yada sağlık sorunları ile birlikte liften fakir beslenme sonucunda bebek , çocuk ve yetişkinlerde hareketsiz bir yaşam veya sadece beslenmeye bağlı olarak kabızlık sorunu yaşanabilmektedir.

  • Anne sütü alan bebeklerde eğer kabızlık problemi   yaşanıyorsa öncelikle annenin beslenmesini düzenlemesi  gerekir. Anne  su tüketimini arttırıp   , dengeli ve yeterli  ,lif içeriği yüksek beslenme sağlayabilirse   kabızlık problemi ortadan kalkar . 
  •  6 ayın üzerinde olan ve ek besine başlamış  bebeklerde   mevsim sebzelrinden hazırlanmış çorbalar ( kabak , ıspanak vb) , sebze püreleri ,mevsim meyvelerinden meyve püreleri  ( armut , şeftali , kayısı ) beslenme programlarına dahil edilerek   kabızlık problemi çözüme ulaşabilir.
  • Ek besin almaya başlayan bebeklere  su mutlaka sık aralıklarla verilmelidir.
  •  Yanlış ve tek yönlü beslenme alışkanlıkları okul öncesi dönemi ve okul çağında   çocuklarda kabızlık sorunu yaşanmasına sebep olmaktadır.
  • Su   tüketimin azalması, yerine başka içeceklerin konması ,sebze ve meyve tüketiminin azalması  ile  lif  tüketimi azalır ve  kabızlık  ortaya çıkabilmektedir.   
  • Okul öncesi ve okul döneminde    aile örnek yemek yeme davranışları  sergileyerek evde, özenle, çeşitlendirilerek hazırlanan yemekleri birlikte tüketme alışkanlığı kazanmalıdır.
  • Yemek yeme alışkanlığı kazandırmaya çalışırken sebze yemeklerine  alternatif oluşturmadan lif ( posa )   tüketimi sağlanmalıdır.
  • Okul öncesi dönemde ise  çocuğun  kabızlık problemi için  aile yuva ile işbirliği içinde olmalıdır. Yemek çeşitlerinin posa açısından içeriğine bakılmalı, eğer yeterli olmadığı tespit edilmiş ise ev yemeklerinin çeşidi bu  tespite göre düzenlenmelidir.
  • Okul öncesi  ve okul döneminde mutlaka kabukla yenebilen meyveler  ( elma ,armut kayısı vb) günlük beslenme programlarına eklenmelidir.Bunun dışında kuruyemişleri  ihtiyaçları ölçüsünde tüketebilirler.Evde pişirilen  yemekleri zeytinyağı ile hazırlanmalıdır.Haftada bir iki gün kurubaklagil yemekleri tüketme alışkanlığı   kazandırılmalıdır.
  • Bebekler bulunduğu aya göre hafif kol bacak yada bebek  egzersizi,  okul öncesi ve okul dönemi çocuklarda mutlaka  egzersiz alışkanlığı kazandırmalıdır.Bilgisayar tv, vb cihazların karşısında uzun süre hareketsiz kalması engellenmelidir.Hareketsizlik bağırsak hareketlerinin de yavaşlamasına neden olur.

Diyetisyen şengül Üre bağdat caddesi no 299/5 Caddebostan Kadıköy İstanbul

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın