DOĞRU BİLİNEN HIZLI KİLO VERME YÖNTEMLERİ HIZLA KİLO ALDIRIR

Beslenme canınızın çektiğini yemek , açlığınızı bastırmak  yada karın doyurmak değildir.  Açlığı bastırmak ,karın doyurmak ,geçiştirmek adına besinlerin ihtiyaçtan fazla tüketilmesi kilo ve beraberinde eşlik eden birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  Kilo problemleri  ortaya çıkmaya başlayınca çeşitli  uygulamalar ve yanlışlar  hızla kilo aldırmaya sebep olur.

 

 

 

1-POPÜLER DİYETLER  İLE HIZLA KİLO VERDİRİR.

  Popüler diyetler    kilo yönetimi konusunda ki bilgi kirlilikleri (kilo verme -alma)her  tatil sonrası ,bahar aylarında   ,veya kilo artışının söz konusu olduğunda bireyleri etkisi altına alır. Bilimsel gerçeklerden uzak  olan bu uygulamalar sağlık  açısından ciddi tehditler içerir.Sağlıklı kilo verme ve sağlığı koruma  tehditler olmadan verilen kiloyu geri almama sadece tartı ile ve bilgi kirlilikleri ile ölçülebilen bir  parametre değildir.Popüler diyetler kilo vermek yerine sağlığınızı etkileyen kas kaybı ,vitamin –mineral kaybı duygu durum bozuklukları stres yönetimi ve depresyon gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır .Arkasından hızla kilo alma ve bozulan sağlık ve kaçınılmaz son yoyo etkisi ile hızla kilo almaya neden olmaktadır. 

2-  AĞIR VE FAZLA  SPOR YAPMAK   HIZLA KİLO VERDİRİR

Spor hayatımızda sağlığın korunması için olmaz ise olmazdır .Ancak spor yapmak günlük hayatınızı alt üst edecek şekilde 3-5 saat salonlarda vakit geçirmek değildir.Sağlığınızın korunmasına kilo yönetimine destek olacak spor ya da egzersiz modeli davranışınız haline gelemiyorsa bu sizin için uygun bir seçim olamaz . Eğer davette çay,saatinde rakı sofrasında arkadaş sohbetinde tükettiğiniz yiyecekler 2000-3000 kal enerji içeriyorsa yapacağınız 1 saatlik yürüyüş ile en iyi ihtimalle 300 kal enerji harcarsınız. Harcayamadığınız diğer enerji yağ hücrelerinizin içinde depolanır. Bu nedenle tabi ki spor yapmanız her anlamda bedeninize fayda sağlayacaktır. Ancak spor yapıyorum diye miktarları abartmamak gerekir.Tek başına spor yapmak kilo verdirmez.Kilo verme sağlıklı bir beslenme programı sürdürülebilir egzersiz ( spor ) ve  medikal tedavi ile olur.  

3- KARBONHİDRAT YEMEMEK  HIZLI KİLO VERDRİR  

  Su dışında yediğimiz her yiyecek ve içeceğin enerjisi vardır. Vücudumuzun her temel besin grubuna  ve bu besin gruplarında elde edilen besin öğelerine beli oranlarda  ihtiyacı vardır. Protein karbonhidrat yağ enerji veren besin öğeleridir. Enerji vermeyen ancak vücut için olmaz ise olmaz diğer besin öğeleri ise vitaminler ,mineraller ve sudur.Her bir besin öğesi vücudun ihtiyacı kadar tüketildiğinde sağlığın korunmasında ve sürekliliğinin sağlanmasında  bedeni destekler .Özellikle karbonhidratlar sağlıklı miktarda ihtiyacımız ölçüsünde tüketildiğinde vücuda temel enerji kaynaklarıdır. Bunun dışında Lif  (yani posa )kaynağı olmaları birçok vitamin ve minerali içermesi , kan şekerini düzenlemesi , bağışıklığın korunması , ruh sağlığının korunması  karbonhidratların  görevleri arasındadır.

   Ancak bilgi kirlilikler sonucunda karbonhidratları tanımadan  karbonhidrat kaynaklarının tüketilmemesi  sonucunda  diğer besin öğelerinin ihtiyaçtan daha fazla alınmasına neden olmaktadır. Bu tüketim şekli kilo yönetimi dışında bir çok başaka sağlık sorununuda beraberinde yaşanmasına neden olmaktadır. Kan şekeri yönetiminde sorunlarla birlikte vitamin mineral yetersizlikleri, duygu durumlarında problemler  vb sorunlar giderek artmaktadır. Beden  artan enerji açığını kapamak için  daha fazla diğer besin öğelerinden  enerji sağlama yoluna gidecek kendini savunacak  ve sonuçta sağlığı tehdit ederek hızla kilo almaya başlayacaktır.  

 

4-  MEYVE TÜKETMEMEK  HIZLI  KİLO VERDİRİR

  Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin –mineral-ve lif açısından  doğru miktarda kullanıldığında kilo vermeyi destekleyen  en iyi kaynaklar meyveler ve sebzelerdir .Meyve ihtiyacınız ölçüsünde miktar (porsiyon )kontrolünde dikkat ederek her gün tüketilmelidir .Meyve yememek değil ,meyve  suyu içmek kilo aldırır , kilo vermeyi engeller Meyveyi hangi saatte ,yanında ne ile tükettiğiniz önemlidir.Sağlıklı kilo verme sürecinde meyve sağlıklı miktarda tükettiğinizde  kilo verme ve sağlığın korunması süresinde size yardımcı olacaktır.

 

5-ÇORBA DİYETİ   HIZLI KİLO VERDİRİR.

Diyet hakkında bilgi kirliliği her gün kafaları karıştırıyor. 15-20 gün sadece çorba içince hızla kilo verdiğini düşünen çok kişi ile karşılaşıyoruz .Unutmayın  bedenimiz sadece  içmeye değil her besini çiğneme , sindirime hazır hale getirirken tat duysuna hitap etme  üzerine  bir çalışma programına sahiptir. Ancak bir bedenin her gün tüm besin gruplarını doğru pişirme yöntemleri ile hazırlandığında yeterli miktarda tüketmeye  ihtiyacı vardır .Çorba diyeti kas ve su kaybettirdiği için kısa sürede hızla verdiriyor gibi gözükür ancak arkasından hızla  kilo aldırır ve vücudunuzun deforme olmasına neden olur.

 

6-SMOOTHİE  HIZLI KİLO VERDİRİR

 Güler yüzlü- pürüzsüz   anlamına gelen tüketildiğinde mutluluk veren bir içecektir.Bir diyet programı öğesi gibi düşünülüyor  veya  hızlı kilo verme adına kullanılıyor olsa da smoothie 1900 lü yıllardan  tropikal bölgelerde tüketilen soğuk bir içecektir. Günümüzde Meyve ve sebzelerle yapılan ancak içerdiği yulaf, tohumlar, ruşeym ,yağlar , kuruyemişler vb içerikleri ile bomba enerji olarak  değerlendirilmektedir Smoothie   sağlıklı bir içecek  gibi düşünülse de   ana öğün  ; günlük besin  ve besin öğesi ihtiyaçlarını karşılaması açısından yeterli olmaz .Tüm gün boyunca bu tür ürünler ile beslenerek zayıflamaya çalışmak yayardan çok bedene zara verir ve hızla kilo aldırır. 

 

 

Diyetisyen ŞENGÜL ÜRE

Diyetinfo

Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık

Bağdat caddesi –Caddebostan / Kadıköy /İstanbul

 

 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry