KİLO VERME YOLCUĞUNDA KÜÇÜK DEĞİŞİMLER , SONUCA ULAŞMAYI DESTEKLER

 Obezite  geçmişte güç  sağlık güzellik ve bereket göstergesi idi . Hatta Şişman figürlerini resimlerinin ve üslubunun  merkezine oturtan  ressam Botero,  : “Şişman güzeldir, çünkü şişman insanlar diğer insanların yüzünde hemen bir gülümseme yaratma kabiliyetine sahiptirler,”söylemi ile resimlerinin ilham kaynağı olarak oldukça güzel eserlere imza atmıştır. ANCAK Kilo sorunu günümüzde bireyler için oldukça önemli bir sağlık sorunu  haline gelmiştir. Şişmanlık ,obezite, kilo fazlalığı  dünyada hızla artan bir sağlık sorunudur.Obezite ölüm nedenleri arasında günümüzde   ilk 5 içerisnde yer almaktadır. Günümüzde her 5 erkekten  1 i, her iki kadından 1 ‘i şişmandır. Türkiye de yetişkinlerde obezite görülme oranı %32oarnına çıkmıştır.Türkiye Diyabet ,Hipertansiyon ,Obezite ve Endokrinolojik hastalıklar Prevelans çalışması - II (TURDEP II)  göre kadınlarda vücut ağırlığı  6 kg, erkeklerde 8 kg artmıştır Kadınlarda bel çevresi 6 cm ,erkeklerde ise 7 cm  artmış olarak tespit edilmiştir.Yapılan projeksiyon ve tahminlere göre ise 2030 lu yıllara gelindiğinde DÜNYADA  1.12 milyar insan obez  ,2.16 milyar ise fazla kilolu olması beklenmektedir.

 Sorun artmaya devam ettikçe , günümüzde birçok kişi bu soruna çözüm aramakta ve mucize  olabilmesi için çok çeşitli yöntemler denemektedir.Kilo verme sürecini  bir yolculuk  olarak değerlendirmek gerekir.  Bu süreci  zaman zaman kısa mesafe koşusu gibi düşünüp hatalar, yanlışlar yapılmakta ve şişmanlık veya obezite kronik hastalık haline gelebilmektedir.Bu süreçte ÖNEMLİ OLAN FARKINDALIK ,SABIR DİSİPLİN ,TEKRAR VE İSTİKRARDİR.

   Popüler kültür ve estetik kaygılar, beden algısını olumsuz etkilese de asıl olan sağlıklı korunabilir ve sürdürülebilir  sağlıklı kiloya ulaşmak ve o kiloyu korumaktır. Yaşma kalitesinin korunması için ;Sağlıklı, Formda ,Fit (zayıflık sağlıklı olmak fit ve formda olmak demek değildir ), Mutlu , sürdürülebilir kişiye   özel yağ kas oranına sahip    bir kilo ya ulaşmak ve o kiloyu korumaktır.

     .Bu konuda yapılan  davranış değişikliği   , bilinçlenme adımları  ve farkındalık   çözüme ulaşmak için oldukça anlamlı destek sağlayacaktır.Önemli olan hızla 15 kg vermek değil , sağlıklı size önerilen kilo kadar  kilo vermek ve gelecek 5 -10 yılda koruyacağınız  kiloya sahip olmaktır.Bu değişim yaşam kalitesini arttırırken kaliteli yaşam adına büyük değişim sağlayacaktır.

 UNUTMAMAK GEREKİR Kİ ;KİLO PROBLEMİNİN YAZI KIŞI YOKTUR. Bir çok kişi kilo sorununu  mevsimlerle   bağdaştırsa da  konunun mevsimler üstü olduğunu  biz konunuz uzmanları  her platformda anlatmaya çalışırız  .Günümüzde artık  her bahar geldiğinde, mucize sunmaya çalışan yanlış uygulamalardan uzak durup sağlıklı alışkanlıklar kazanmaya   çalışan bilinçli  birey sayısı   artmaktadır. Çünkü artık şişmanlık yada obezite sorununun başka sağlık sorunlarına neden olduğu ve yaşam kalitesini düşürdüğü çok net olarak bilinmektedir.

  Eğer kilo problemi yaşıyorsanız  bu sorunu çözmek için harcanan emeğin ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Aslında küçük dokunuşlar büyük farklar yaratır.

Kilo sorununuzu çözmek için destek alırken  ,     

  1. Kişiye özel beslenme programı ( bir uzaman tarafından kan testleri sonuçları yaş, cinsiyet ,kas yağ oranı  ,varolan sağlık sorunları vb değerler dikkate alınarak planlanmış olması)
  2. Gün içinde  doğru zamanda doğru içerik ve besin tüketimi
  3. İhtiyacınıza ve verilmesi planlanan kiloya  göre doğru içerik ve miktarların tüketimi konusunda bilinçlenme  
  4. Beslenme programınızda var olan yemek çeşitleri kolay ulaşılabilir ekonomik  ve sürdürülebilir olması
  5. Gerçek hayatınızda var olan yemekler ile programınızın içeriğinin oluşturulmuş olması
  6. Çeşitli  besin grupları ve içeriklere sahip olması ( tek yönlü beslenmeden uzak olması )
  7. Size özel önerilmiş su tüketimi
  8. Stres ve yeme davranışları konusunda destek sağlaması
  9. Uyku düzeni
  10. Doğru zamanda doğru egzersiz desteği  çok önemlidir.

 BU SÜRECİ DESTEKLEMEK İÇİN

-Alışverişte değişim

-Yemek yapma şeklinde ve çeşidinde  değişim

-Mutfakta değişim

-Yemek yeme şeklinde ve hızında değişim

-Su tüketim alışkanlığında değişim

-Hareketlilik ve egzersizde değişim  çok önemlidir

SAĞLIKLI GÜNLER DİLEĞİ İLE 

Diyetisyen ŞENGÜL ÜRE

Diyetinfo

Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık

Bağdat caddesi –Caddebostan / Kadıköy /İstanbul 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry