EMZİREN ANNELERE PÜF NOKTALARI

Sevgili Anneler 

Hamilelik gibi çok özel bir  dönemi geride bıraktınız.Vücudunuzda ; hormonal , duygusal ve bebeğin sağlıklı büyümesi ile ortaya çıkan birtakım değişimler oldu.Bu değişimler sizin için çok güzel bir anlam taşıdı. Bebeğiniz sağlıkla dünyaya geldi.Bedeniniz emzirme dönemine hazırlandı ve sağlıkla ve keyifle  bu güzel dönemi de geçireceksiniz  Öncelikle doğumdan sonra  ,  hastane den çıkmadan önce  hemşireleriniz veya doktorunuzdan emzirme  tekniklerini iyi öğrenmeye çalışın. Eğer sorun yaşayacağınızdan korkuyorsanız tekrar destek alın.

   Hamilelik ve emzirme döneni için belki çeşitli seminerler eğitimler aldınız ve sosyal medyadan videolar izlediniz. Ancak hala kaygı duyuyor olabilirsiniz.  İster normal isterseniz sezaryan  ile doğum yapmış olun kaygı duymadan emzirme  dönemi geçirmek çok önemlidir.  Panik yapmayın ve sakin olun. Eve çıktığınız ilk andan itibaren  ;Ne yapacağım şimdi , ya sütüm gelmezse ya bebeğim emmez ise vb kaygılardan uzaklaşarak  hareket etmeye çalışın.

Öncelikle sevgi ile yaklaşım aranızdaki bağı ve oksitosin hormonunu  süt salınımını olumlu etkiler   ve bebek emme sürecini iyi tamamlar..

 

1-Emzirirken doğru emzirme tekniklerini hatırlayın , bebeğinizin ve  sizin rahat  emzirme pozisyonunuzu bulun ve bebeğinizi bu şeklide emzirmeye çalışın.

2 -Bebeğim uyuyor ,ağlamıyor diye  beklemeyin. Eğer  parmağınız ile yanağına dokunduğunuzda ağzını açıyor , kendi parmaklarını emmeye çalışıyor veya aranıyor ise   emzirmeye çalışın .

3- Doğumdan sonra  saat başı emzirme söz konusu olabilir paniklemeyin. 

4- Ağlarken emzirmeyin hava yutacağı için gaz sorunu yaşayabilir

5- Bebeğim memede çok aza kalıyor diye kaygı duymayın.Çünkü bebeğiniz ilk birkaç dakikada sütünüzün büyük bir kısmını emer .

6- Bebeğinizi arkadaşınızın, akrabanızın  bebekleri ile kıyaslamayın.

7-Çocuk doktorunuz tarafından kilo artışı sağlıklı ve gelişimi normal olarak değerlendiriliyorsa bebeğinize sütünüz yetiyor anlamına gelir.çok emmiyor çabuk uyuyor doymuyor kaygısından uzaklaşmanıza yardımcı olur.

8-Bebeklerin ilk aylarda emme şekilleri  farklılık gösterebilir. Yeterki siz emme sürecini sabır ve sakinlikle tamamlayın. 

9-Bebeğiniz emzirirken hızlı emmeye çalıştığında hava yutuyorsa mutlaka  gazını çıkartın.

10- Mutlaka sütünüzün kalitesi için beslenmenize dikkat edin.

11- Bebeğinizle aynı tabaktan beslendiğinizi unutmayın.Siz ne yerseniz bebeğiniz onu yer.Çünkü yediklerinizin besinsel  özellikleri  sütünüzle bebeğinize geçer.BEBEĞİNİZ ÇOK GAZ SORUNU YAŞIYORSA ÖNCE YEDİKLERİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN.

12-Çeşitli sağlık sorunları yaşadığınızda    veya ilaç kullandığınızda emzirmeyi kesmeyin.Bu konuyu çocuk doktoru veya tedavinize destek sağlayan doktorunuzla konuşun.

13- Tamamlayıcı gıdaya geçmek için acele  etmeyin. Mutlaka çocuk doktorunuzun  veya diyetisyeninizin önerileri ile  tamamlayıcı gıdaya geçiş yapın.

14- Sütüm olsun diyerek emzirme döneminde aşır tatlı veya bol enerjili  benzeri gıdaları tüketmekten uzak durun.Bol enerjili ve rafine karbonhidratlı gıda tüketimi süt verimini arttırmaz. Aksine sizin daha fazla kilo almanıza neden olur. Aldığınız kilolar psikolojik olarak etkiler  emzirme döneminde sorun yaşamanıza sebep olablir.

 

 

 

 

 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry