EMZİRME DÖNEMİNDE NASIL KİLO VEREBİLİRİM ?

  Hamilelik gibi önemli  ve mucize bir dönemi sevgi dolu bir şekilde geride bıraktınız .Şimdi  sizin mucizeniz , bebeğiniz kucağınızda .Şimdi beslenmesi ve büyüyebilmesi için  size ihtiyacı var.Önemli bir dönem başlıyor.Hazır olun ama aynı zamanda sakin olun. Doğum ve doğumdan sonra sizi ilk emmeye başladığında hormonlar görevlerini en iyi şekilde yapmaya başlıyor.Oksitosin  ve prolaktin hiç ödün vermeden görevlerini yerine getiriyor.Bu dönemin keyfini bebeğinizle birlikte sürmeye çalışın.Sütüm olmaz, sütüm yetmez, kaygısını taşımayın.Kısacası stres söz konusu olunca stres hormonu devreye girip süt salınımını olumsuz etkileyebilir.Sizin beslenmeniz bu dönemde çok önemli siz ne yerseniz bebeğinizde sütünüzle onu alır.Kısaca hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de aynı tabaktan besleniyorsunuz.

   İlk iş olarak ;Mutlaka bebeğinizi doğru emzirmeye çalışın  , doğru emzirme teknikleri hakkında desteğe ihtiyaç duyarsanız almaktan çekinmeyin.  Tek yapmanız gereken rahat olmak ve bebeğiniz ağladıkça emzirmek. Çünkü ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok sütünüz olur.Her bir damla süt  oluşumu için 7 kal enerji harcanır.

  Emzirme döneminde  anneler  ; sütüm olmazsa ,sütüm yetmezse kaygısının dışında ilk günden itibaren bu kilolar üzerimde kalırsa, süt olsun diye daha fazla yemek yiyerek aldıkları kiloları veremezsem   kaygısını taşırlar.

 Öncelikle bu stresten uzak durmaya çalışın ve hamilelikle birlikte aldığınız kiloları düşünmeyin .Bebeğinizi düzenli emzirir ,sağlıklı ,yeterli ,dengeli beslenirseniz mutlaka kilo vermeye başlarsınız.Hamilelik döneminde depolamış olduğunuz enerjiyi  siz  beslenmenizde  yiyecekleri abartmadığınız sürece sağlıklı ve yeterli beslenme ile emzirme döneminde rahatlıkla kullanabilirsiniz.Ancak emzirme döneminde ana hedef hızla kilo vermek değil sağlıklı dengeli ve yeterli beslenerek  bebeğin beslenmesini sağlamaktır.Sadece biraz sabırlı olun katı diyet zayıflama çayı gereksiz gıda vb tüketimi ve aşırı egzersizden uzak durun

ÖNCELİKLE ;
1 Her emzirmeden sonra  ve gün içinde  su içmeyi  unutmayın

2-Mutlaka kahvaltı  ile güne başlayın.

3- Uyku düzeniniz oturana kadar sakin olun.Bebeğim uyumuyor diye gereksiz atıştırmalardan uzak durun

4-Sağlıklı beslendiğinizde bebeğinize verdiğiniz her 1 damla süt ile 7 kalori enerji harcamış olursunuz.

5-Kaliteli  protein kaynaklarını mutlaka her öğünde bulundurmaya çalışın.Kahvaltıda  yumurta  diğer öğünlerde et , tavuk , balık vb )

6 – Mutlaka  3 ana , 2- ara öğün tüketmeye çalışın.Ara öğün yapmamak bir sonraki ana öğünde gıda tüketimini hızla arttırmak ve yemek sonrası yoğun tatlı ve atıştırma  tüketimi demektir.Bu yanlış yeme davranışı, kilo vermeyi engellediği gibi kilo alma hızını da arttırmaktadır.

7- Süt , yoğurt tüketimi hem süt salınımına, hem de  kilo verme   sürecine destek sağlar.

8- Mutlaka  omega 3 içeriği yüksek besinlerden zengin beslenmeye gayret edin. (Haftada    2 gün balık yeşil yapraklılar ceviz vb )

9- Kilo aldırıyor diye tahıl grubu gıdalardan uzak durmak ihtiyacınızdan daha fazla boş enerji kaynağı tüketmenize   ve kilo vermek yerine almanıza neden olur.Her gün  ve her öğün kaliteli karbonhidrat kaynaklarını tüketmeye çalışın.

10 – Demir , folik asit magnezyum , çinko kaynaklarını içeren  ( kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler  , yağlı tohumlar ) beslenmenizde ihtiyacınız ölçüsünde  BULUNDURUN

   Hayatınıza  mutlaka yürüyüşü  eklemeye çalışın. Bu uygulaması kolay egzersiz,sizi rahatlatırken kilo verme sürecine yardımcı olacaktır.

 Kilo vermek için gereksiz kaygı taşımak ve kulaktan dolma bilgilerle beslenmeye çalışmaktan uzak durun. Bu yanlış uygulama kilo verdirmediği gibi, bebeğinizin en önemli besin kaynağı olan sütünüzle ilgili sorun yaşanmasına, sütünüzün yetememesine neden olur.

  Kilo sizin için büyük sorun  gibi gözüküyorsa  “Sizinle birlikte bebeğinizin sağlıklı beslenmesi  “, “Sağlıklı bir emzirme  dönemi   “ ve “ Sağlıklı kilo kontrolü “için  DİYETİSYEN desteği alarak size özel bir beslenme programı oluştura bilir ve  bu  özel dönemi sağlıklı geçirebilirsiniz

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın