UZUN BAYRAM VE DEVAM EDEN YAZ TATiLiNDE NASIL BESLENECEĞİM?

Kış aylarında kilo probleminiz ve  sağlık sorunlarınız var ise çözmeye çalıştınız. Ancak yaz geldi ve  bayram tatili, memlekete gitme, aile ziyareti derken dengelerin değişmesine izin vermek istemiyorsunuz.Çünkü kilo vermek için çok uğraştınız.

  Ne yapacağım? Eyvah nasıl kilomu koruyacağım derken bütün dengelerin değişmesi konusunda kaygı duyuyorsunuz.

  • Öncelikle sakin yaklaşarak dengeyi korumaya çalışmak için planlama yapmaya çalışın. Tabii ki yazın keyfini sürmek, sağlıklı olmak sizin de hakkınız. Seçilen tatil ister aile ziyareti,  ister bayram ziyareti,ister  kültür turu , ister köy, ister tatil köyü olsun,  sağlıklı seçimleri yapmak ve kilonuzu yönetmek için engel  teşkil etmez.
  • Güne kahvaltı ile başlamayı ihmal etmeyin. Ama ben gece çok kaçırdım diye düşünüyor olabilirsiniz.  Kahvaltıyı atlasam  daha iyi olur düşüncesinde iseniz DİKKAT KİLO ALABİLİRSİNİZ . Kahvaltınızın metabolizmanız için çok önemli bir öğün olduğunu sakın unutmayın. Kaliteli protein kaynakları ;peynir, yumurta , tam buğday ekmeği, yeşil yapraklılar, domates ,salatalık, içeren bir kahvaltı  iyi bir başlangıç olabilir.Eğer kahvaltınız erken yaptıysanız mutlaka bir küçük ara öğün ama geç kahvaltı   saat 10.00 gibi yaptıysanız öğle yemeği ile öğünlerinize devam edein.  Ancak kahvaltınız 12.00 – 13.00 gibi, bittiyse  direk geç kahvaltı veya  öğlen yemeğine  geçerek devam etmek kan şekerinizi ve kilonuzu yönetmeye yardımcı olacaktır.
  • Eğer güne normal bir zaman diliminde  erken başladıysanız öğlen yemeğini atlamamaya çalışın. Öğlen yemeğinde miktar kontrolüne çok dikkat edin. Mutlaka öğleden sonra 1-2 ara  küçük öğün yapmaya gayret edin.  İkramlar , aile çay saatleri , dondurmalar , gözlemeler, mısırlar , ilginizi çok çekiyorsa miktar kontrolü yapmak kaydıyla seçim yapmaya çalışın.
  • Akşam  yemeğinde     salata ile başlayacağınız öğünde ,  sağlıklı seçimler ( et ,etli sebzeler ) ve tam buğday ekmeği   iyi bir seçim olabilir
  • Özellikle akşam yemekten sonra tatlı tüketmemeye gayret edin.Tatlıları mümkünse öğlen yemekten 1-2 saat sonra ve sütlü tatlı veya dondurma olarak tercih edin.Gece yemeklerine dikkat.Çorbalar , çay sofraları vb sizi cezbetmesine izin vermeyin.
  • Her öğün arasında 2-3 saat olmasına özellikle dikkat edin.
  • Su tüketimi kilo yönetiminde sıcak havalar  ile birleşince oldukça önemlidir. Her yürüyüş  sonrası  her  yüzme sonrası mutlaka  1-2 bardak su tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Meyve kokteyleri, meyve suları en büyük tuzak ve boş kalori kaynakalrıdır.Bu nedenle mümkün olduğunca seçiminizi bu içecekler yerine  taze meyvelerden makul miktarda meyvelerden yapmaya gayret edin.

  Tatilde Alkol  tüketimi nasıl olmalı ?

En çok sorulan  soruların başında alkol tüketimi geliyor.Ilımlı içici olmak en önemli unsurdur.Sıcak havaya da dikkat ederek günde 1-2 birim alkolü tüketimini geçmemeye gayret edin.Alkol tüketirken mutlaka öncesinde bir şeyler tüketmeye gayret edin .Bol su tüketmeyi ihmal etmeyin

 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry