SOSYAL MEDYA KİLO ALMA HIZINI ARTTIRIYOR.

Beslenme evrensel  temellere dayanır.Ancak besinsel ihtiyaçlar, yaş, cinsiyet  ,yaşadığımız ülkeler,  gıdaya   ulaşım kişisel farklılıklar  ve hastalıklara göre farklılık gösterebilmektedir. Beslenme yetersizlikleri  veya beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının yanı sıra , alınan enerjinin fazlalığı  vücut ağırlığı kontrolünde önemli sorunlara neden olmaktadır.    

   Şişmanlık  veya obezite   Besinler   beslenme yoluyla alındığında  ile hiç kuşkusuz  bedenimizin yakıtlarıdır.Sağlıklı bugün dünyada  küresel bir sorun olarak hızla artmaktadır. Bu önemli  sağlık  sorunu ile baş edebilmek için bir çok ülke eylem planı geliştirmeye çalışmaktadır. Bireylerin sağlığının korunmasında; konunun uzmanları doktorlar tarafından sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Ayrıca” Sağlıklı Beslenme ve sağlıklı toplum adına Diyetisyenler tarafında sürdürebilir yaşam biçimi ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak adına  bir çok çalışma yapılmaktadır.Ancak günümüz teknolojisi özellikle “sosyal medya “ağları yemek yeme davranışları ve kilo konusunda  en çok kadınlar ,genç kızlar ve büyüme çağında olan ergenler etkilenmesine neden olup sağlığı tehdit etmektedir.Sosyal medyada yayınlanan gerçeği yansıtmaktan uzak  filtrelemiş fotoğraflar beden imajı kaygısının giderek artmasına hatta kilo alam ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.  

  Günümüzde maalesef  çeşitli sosyal medya platformlarında öneriler ,diyetler ,ürün satışları, hız kesmeden artarak sürekli  paylaşılmaya devem etmektedir. Evlerinde yemek pişirmeyen ,tencere yemeği yapmayan , ailece masada yemek yemeyen  vb bir çok insana sağlıklı ,ama bomba kalorili , maliyeti yüksek  ulaşılması güç , sürdürülebilirliği düşük ama  “glutensiz “ vb tanıtılarak hızla kilo verdirdiği vb beyanlarda   bulunarak populer kültürün etkisi  ile  beden sağlığı tehdit edilmektedir.

     Sağlık ve beslenme konusunda  uzmanı olmayanlar  tarafından verilen   zayıflama, sağlık ,  beslenme önerileri , yüksek kalorili  ve sağlıklısız sürdürülemeyen beslenme alışkanlıklarını ve bireylerin   bu önerilenleri hazırlama maliyetini    arttırıp bütçeleri ve sağlığı tehdit ediyor.

   Özellikle son dönemlerde temel konu kilo ,beden imajı ve zayıflama olunca ; ciddi bir  algı yaratılıp  ruh ve beden sağlığı giderek tehdit edilmeye devam ediliyor.Kazanalar   verilen reklamlar ve reklam çalışması yapan fenomenler, bloggerlar vloggerlar , Kaybedenler  ise  filtrelenmiş resimlerden , birçoğu sürdürebilir alışkanlıkların  dışında olan gerçek dışı yaklaşımlardan etkilenen  takipçiler ve sağlık olmaktadır. Bu konudan en çok  çocuklar  ve adölasanlar  ve  kilo ve beden algısı ile ilgili sorun yaşayan  kadınlar etkilenmektedir.  Yapılan çalışmalarda  ; sosyal medya ve internette gereğinden fazla zaman geçiren çocukların yetersiz ve dengesiz beslendiği,  kilo artış hızının  internet ve sosyal medyada daha az zaman geçiren yaşıtlarına göre daha fazla olduğu   tespit edilmiştir. 

   SONUÇ  yemek yeme davranışlarını ve beden algısı  kaygılarının   giderek artması olmaktadır Bireylerde mutsuzluk , beden algısıyla savaşma , kaygı ,    ve   tekrar artan yemek yeme davranışları  ortaya çıkmaktadır.Bu duygu durum bozuklukları vb  yeme davranışlarını arttırarak kilo alım hızını tekrar tetikleyebilmektedir. Bir diğer önemli sonuç ise ; uzman olmayan kişilerin verdiği yanlış öneriler ,reçeteler, bitkisel destekler veya ilaçlar  , tarifler vb ile yemek yeme davranışları  bozularak  ,fizyolojik biyokimyasal , psikolojik bir çok birbiri ile bağlantılı sağlık problemlerinin yaşanmasına neden olmaktadır.  

  

SOSYAL MEDYA DETOXU NASIL KİLO VERDİRİR ?

  • Sağlık konusunda fenomen, blogger  vb kişileri  takip    ediyorsanız bilgilerini uzmanlık alanlarını mutlaka teyit   edin.Öncelikle sağlığınızla ilgili önerileri sağlık profesyonelleri ile iletişime geçerek kendiniz ve aileniz için almaya çalışın.
  •  Şartlarınız uygunsa en az 1-2 öğünü ( kahvaltı ve akşam yemekleri olabilir. )aile ile birlikte  tv , cep telefonu ,vb uzak sohbet ederek geçirin
  •  Sosyal medya ağları olmadan  aileniz veya arkadaşlarınızla sosyalleşmek , sipariş verilen bir yiyeceği paylaşmak ,sosyal ağlarda zaman geçirken tüketeceğiniz bir yiyeceği tek başınıza tüketmekten daha aza enerji almanıza yardımcı olur.
  • Yemek yiyeceğiniz alanın masa vb olmasına gayret edin.  Oturarak Tv , bilgisayar  cep telefonundan uzak olarak  tüketeceğiniz tabağınızdaki yemek hem duygularınızı hem beyninizi hem bedenizi  doyuracaktır.
  • Sosyal medyadan ,cep telefonu , bilgisayar vb uzak kalarak  tüketeceğiniz yemek  farkındalığınızı arttırarak ve tüketeceğiniz miktarı kontrol etmenizi sağlayacaktır.
  • Tabağınızdaki yemekle ilgilenmek doygunluğunuzu arttırırken  porsiyon  kontrolünüzü sağlar.  Extra porsiyon yemek  , içecek vb tüketmenizin öüne geçer ve fazladan enerji almanızı engeller.,
  • Kendi  yaşam biçiminizdeki  davranış değişiklikleri  kilo verme hızınızı arttırken  Sosyal medyada  filtrelenmiş resimler vb ile  ;kendi hayatınızı,  yemek  yapma , ,sunma ,yeme şeklinizi kısacası hayatınızı kıyaslama çabanız motivasyon bozukluğu vb sebebiyet vereceğinden kilo alma hızını arttırır
  • Sağlık ve beslenme konusunda bilgi kirliliğinden , gerçeği yansıtmayan hızla kilo  verdirmeyen ama arttıran beyanlardan  uzaklaşın. Konunun uzmanları tarafından s sizin için , size özel planlaşmış, ilaç ve beslenme tedavisi  vb ile sağlık sorunlarınıza çözüm bulamaya çalışın. .
  • Övülmek , beğenilmek  ,ilgi odağı haline gelmek isteyen bireylerin verdiği yanlış sağlık, beslenme , zayıflama  ve kilo alma  beyanları sizin sağlığınızı elinizden alabilir.BU NEDENLE  HERHANGİ  BİR SAĞLIK SORUNUNDA VEYA ZAYIFLAMA , KİLO ALMA , İNSULİN DİRENCİ VB MUTLAKA KONUNUN UZMANLARINDAN YARDIM ALIN.

 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın