ÇOCUKLARDA DÜZENLİ KAHVALTI KİLO KONTROLÜNÜ VE OKUL BAŞARISINI ETKİLİYOR MU ?

   Yaz tatili bayram tatili derken   düzenler değişti kahvaltı saatleri ve düzenleri değişti. Tatil süresince  kahvaltıların geç yapılıyor olması    çocukların okul döneminde  kahvaltıya alışmak konusunda zorlanmalarına sebep olabilmektedır.Okullar açıldığında çocukların eğilimi  çeşitli bahanelerle     genelde  “kahvaltı yapmadan” okula gitmek yönündedir.  Okulda verilen kahvaltılar beğenilmez  veya kahvaltı yerine  oyun oynamak  çok daha cazip gelerek  bir çok çocuk kahvaltıyı atlayarak ders dinlemeye öğrenmeye çalışır.

 Kahvaltı yapmadan güne ve eğitime başlamak çocuklarda okul başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda ( Adolpus ve arkadaşlarının 2013 yılında Okul performası ve başarı üzerine  yaptığı çalışma )  kısa süreli açlığın yetişkinlere göre daha fazla sters oluşturduğunu ve kahvaltı yapıldığında akademik performasın olumlu etkilendiğini göstermiştir.   Yapılan çalışmalarda uzun süren açlığın arkasından, eğer kahvaltı yapılmaz ise vücudun  büyüme gelişme için gerekli olan enerjiyi depolardan karşılamaya çalıştğı ve büyüme gelişmenin bundan etkilendiği    enerji karşılanmasına rağmen vücutta büyüme ve gelişme için gerekli vitamin mineral  açığı ortaya çıktığı gösterilmiştir..  Bu durum büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkilerken,  dikkat  öğrenme ve konsantrasyonu da   olumsuz etkilemektedir.

   Çözüm olarak pratik yaklaşımları hayata  geçirmek  ve geliştirmek gerekmeketdir. Çocuklarınızı  10 dk daha erken kaldırarak , örnek olmak amacıyla  birlikte ,çocuklarınız için özel olarak hazırladığınız kahvaltı sofrası  veya kahvaltı tabakları ile, besinsel içeriği zengin bir şekilde  kahvaltı yapmasını sağlamak mümkün olabilr.. Bu şeklide   okul başarısı ve büyüme gelişme desteklenir. Çünkü ;  sabah kahvaltısı   okul başarısı , dikkat ve öğrenme  açısından  çok   önemli bir öğündür.

Pratik kahvaltı seçenekleri neler olabilir ?

 

  • Tam buğday  ekmeği + peynir +bal + zeytin veya ceviz+ yumurta + süt + söğüş domates salatalık
  • Peynirli tost ( tam buğday ekmeği ) + meyve + süt  + söğüş domates salatalık
  • Tam buğday unundan krep  + peynir + bal veya ev yapımı reçel + süt  +söğüş domates salatalık
  • Peynirli omlet + 1-2 dilim  tam buğday ekmeği + süt + meyve + söğüş domates salatalık
  • Süt+yulaf  veya şeker eklenmemiş tahıl gevreği + ceviz + meyve  + söğüş domates salatalık
  • Peynir + tahin - pekmez + yumurta  +süt + tam buğday ekmeği + söğüş domates salatalık
  • Lor peynirli yumurta + meyve +ceviz + süt + tam buğday ekmeği + söğüş domates salatalık
  • Sebzeli omlet + peynir + bal +  ceviz veya zeytin +süt + tam buğday ekmeği + söğüş domates salatalık
  •  

  Her ailenin  mevcut şartları doğrultusunda çocukların ihtiyaçlarına göre kahvaltı seçenekleri değişebilir VE ÇEŞİTLİ ÇÖZÜMLER ÜRETİLEBİLİR .

Unutulmaması gereken konu ; Farklı besin grupları ile hazırlanmış  kahvaltıların   mümkünse dört temel grubunu içermesine dikkat etmek gerekir.  Kahvaltı ;Büyüme gelişme , öğrenme ,derste konsantrasyon  sorunu çözülebilmek açısından  çok önemlidir.l  Doğru içeriğe sahip  kahvaltılar zihinsel ve fiziksel performansları olumlu yönde etkilemekte ,sağlıklı büyüme ve gelişme desteklenmektedir. Yanlış seçimlerden uzak durarak yapılan kahvaltı boş enerji kaynaklarının tüketimini engelleyerek  çocukluk çağı şişmanlık ve obezite sorununun da  önüne geçebilmektedir.

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry