ÇOCUKLUK ÇAĞI ŞİŞMANLIK ÜLKEMİZDE ARTIYOR MU ?

  Dünyada  ciddi bir sağlık sorunu olan şişmanlık   ,ülkemizde de çocuk ve yetişkinlerde  önemli sağlık sorunun olmaya devam ediyor. Ülkemizde okul çağındaki çocuklarda başta olmak üzere şişmanlık ve obezitenin çok yaygın olduğunu biliyor muydunuz. ?

   WHO  ( Dünya Sağlık Örgütü ) verilerine göre şişmanlığın  Avrupa Bölgesi’nde   en yaygın    toplumların başında  Ülkemiz gelmektedir. Şişmanlık sorunu olan   ailelerde çocuklarda  ailenin yeme davranışlarından etkilenebilmekte ve çocuklarda da şişmanlık sorunu görülme olasılığı artmaktadır. Yapılan araştırmalar  ve elde edilen verilerin  sonuçlarına göre :HEP BİRLİKTE ACİL ÖNLEMLER ALMA ZAMANI GELDİ.

 

Çocuklarda ve Adölesanlarda 2010 yılı raporuna göre

 Sağlık  Bakanlığı , Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesince yürütülen “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010” ön çalışma raporuna göre Türkiye’de

  • 0-5 yaşta obezite sıklığı % 8,5 (erkek %10,1, kız %6,8)
  • 6-18 yaşta obezite sıklığı % 8,2 (erkek %9,1, kız %7,3)

olarak bulunmuştur.

0-5 yaşta fazla kilolu olanlar %17,9, fazla kilolu ve şişman olanlar %26,4 olarak bulunmuştur.

6-18 yaşta fazla kilolu olanlar %14,3, fazla kilolu ve şişman olanlar %22,5 olarak bulunmuştur.

 

    Sağlık Bakanlığı’nın 2016 yılında DSÖ işbirliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye Çocukluk Çağı Şişmanlık Araştırması’na göre; ilkokul ikinci sınıf çocukların %9,9’u obez, %14,6’sı ise fazla kilolu. Yetişkinlerde ise tablo daha kritik: 2017 verilerine göre Türkiye’de 19 yaş ve üzeri nüfusun %32’si obez.  Olduğu tespit edilmiştir.

    Sonuçlar  çocuklarımızın gelişimlerinin düzenli takip edilmesi sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ailelere ve çocuklara kazandırılması gerektiğini göstermektedir..Gürbüz çocuk sağlıklıdır yaklaşımının artık terke  edilmesi gerekmektedir.YALNIŞ BESLENME  ALIŞKANLIKLARI , HAREKETSİZLİK VB    SORUNLAR çocuklarımızın gelecekteki hayatlarını  giderek artan  bir hızla tehdit ediyor .Bu sorunun sağlık açısından   önemle üzerinde durulması gereken bir konu olduğunu unutmamak gerekir..Çocukluk çağı şişmanlık ve obezitesinin önüne geçmek için bir eylem planı oluşturmanın çocuk, aile, okul ,doktor ,diyetisyen   desteğinin sağlıklı nesiller için çok önemli olduğunun  önemle üzerinde durulması gereken bir konudur.Bu sorunun çözümünde doğru  adresler doğru davranış modelleri , doğru egzersiz planı temel hareket noktası olmalı ve doğru davranışlar kazandırılmalıdır. 

 

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın
cheap jordans|wholesale air max|wholesale jordans|wholesale jewelry