OKUL DÖNEMİNDE ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ ?

Çocukların   hayatları boyunca devam edecek alışkanlıklar   okul çağı ile başlar ve devam eder. Bu dönem de ki beslenme fiziksel aktivite ve büyüme gelişme için oldukça önemlidir .Okul  çağı çocukları evlerinden uzakta daha çok zaman geçirdikleri için çevrelerindeki arkadaşlarından  çabuk etkilenip yeme davranışlarını değiştirebilirler.

  Bu dönemdeki çocuklar 6-12 yaş arasında  yılda ortalama 5 cm kadar  boyları uzar  ve  2-2,5 kg lık  bir ağırlık kazanırlar. Bu büyüme ve gelişme için bir çok farklı besin  öğesi ve tüm besin gruplarına ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı yeterli dengeli  beslenme  sayesinde  tüm besinsel ihtiyaçları karşılanmış olur.

- Çocuklar aile ,öğretmen , arkadaş ve  görsel basın sayesinde  neyi nasıl yiyecekleri konusunda etkilenirler  tercihlerini yönlendirirler.Bununla birlikte  yeme alışkanlıkları birçok nedenle hızlı değişebilir . YEME DAVRANIŞLARI üzerinde oldukça önemli olan bu konuda gerek ebeveyn gerekse okulda öğretmenlerine  besinleri  tercih etmeleri  yönünde büyük iş düşer .

Çocukların sağlıklı büyüme  ve gelişmeleri için özel karışımlara değil tüm besin gruplarına büyüme gelişmelerini sağlayacak  kadar  ihtiyaçları vardır.

Besin grupları her sağlıklı bireyle olduğun gibi çocuklar içinde önemlidir. Ancak ihtiyaçları yaşı cinsiyeti aktivite durumu vb göre günlük tüketilmesi gereken besin grubu miktarı değişir.

BESİN GRUPLARI:

1-ET GRUBU:Et –Tavuk –Balık Yumurta hayvansal kaynaklı protein açısından oldukça zengindir. Ayrıca bitkisel  protein kaynağı olarak kurubaklagiller ve fındık, fıstık badem, ceviz  sayılabilir.Protein açısından zengin olan  bu besinler  büyüme için olmazsa olmaz temel besin grubudur . Bu besin grubu   Demir ,B12 vitamini Çinko gibi büyüme gelişme için oldukça önemli besin öğeleri açısından   zengindir.

Bu besin grubunun tüketim şekli:

             -  Köfte,

            - Et ıgara ,sote ,haşlama

            - Sebze yemeklerinin içinde,

            -  Çorbalarda

            - Tavuk ızgara , köfte, sote, haşlama

            -   Balık ızgara, çorba, fırında vb

             - Yumurta  omlet, menemen, haşlanmış, çorbalarda tüketilebilir.

 

2- TAHIL GRUBU GIDALAR

 Bulgur, pirinç, un ve unlu gıdalar, unlu veya şehriyeli çorbalar,makarna, patates olarak değerlendirilebilir.B vitamini demir ve diğer mineraller açısından zengin olmasının yanı sıra posadan da zengindirler

Besin grubunun tüketim şekli

        - Ekmek  

        - Pilav

        - Makarna 

        - Patates

        - Çorbalar

3-SEBZE MEYVE GRUBU :

SEBZELER çiğ ve pişmiş  sebzeler olarak ayrılabilirler.MEYVELER taze mevsim meyvesi, kuru meyveler olarak tüketilebilir.Bu besin grubu vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir.İçerdeikleri posa ile vücuda zararlı besin öğelerinin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar.Çocukları yetişkinlerde olduğu gibi mutlaka 5 porsiyon çiğ ve pişmiş sebze  meyve tüketmeleri konusunda yardımcı olmalı hatta  anne babalar bu konuda  örnek olup tüketmeye destek olmalıdırlar.

Besin grubunun tüketim şekli:

           - Pişmiş mevsim sebzesi etli veya zeytinyağlı  olarak

           - Çorbalar,

           - Salatalar,

           - Taze Mevsim meyvesi,

           - Kuru meyveler,

           - Meyve suları,Meyve salataları,

           -

 4-SÜT – YOĞURT GRUBU:

Süt  ve Yoğurt grubu  büyüme ve gelişme açısından zengin olan  Kalsiyum fosfor mineralinden oldukça zengindir.Bu besin öğeleri dışında  protein ve kompleks karbonhidrat açısından da  zengindir.

 Besin grubunun tüketim şekli

           - Süt 

          -Yoğurt

          -Ayran

         - Cacık

          - Meyveli süt (evde taze meyve ile hazırlanan )

          - Meyveli yoğurt(evde taze meyve ile hazırlanan )

          - Çorbalar

          - Sütlü tatlılar

 

ÇOCUKLARINIZIN SAĞLIKLI BİR EĞİTİM ÖĞRETİM YILI GEÇİREBİLMELERİ İÇİN

  1. Güne mutlaka kahvaltı ile başlamasını sağlayın,
  2.  Ara öğün alışkanlığı kazandırmaya çalışın,
  3. Öğlen yemeğini okulda tüketiyorsa porsiyon ölçüsüne dikkat etmesine yardımcı olun,
  4. Kantinden beslenme alışkanlığı yerine  evden beslenme çantası ile okula götüreceği sağlıklı yiyecekleri seçmeye çalışın.  v
  5. Okuldan eve gelince sağlıklı bir  öğlen veya ikindi öğünü tük
  6. Eğer okuldan eve gelme saati akşam yemeği ile ikindi arasında ise yemeğini erkene saatte tüketmesinin sağlayabilirsiniz.
  7. Abur cubur tüketimini ders çalışmasının karşılığında ödül olarak  sunmamaya çalışın 
  8.  Okul saatleri veya kendisine kalan saat dilimleri içerisinde eğer meyve tüketme alışkanlığı yok ise mevsim meyvelerini  tüketmesine   yardımcı olamaya çalışın hatta bu konuda örnek olun.

Diyetinfo İletişim / Ulaşım

Telefon 0 216 360 00 50
Whatsapp 0 532 411 30 68

Bağdat Caddesi No: 211/25 Ömür Apt Çiftehavuzlar / Kadıköy / İstanbul

Diyetinfo Güncel

Diyetinfo Güncel arşivi için tıklayınız...
ONLINE BESLENME DANIŞMANLIĞI

Zayıflamak istiyorsunuz
ama vaktiniz mi yok?

E-konsültans, görüntülü
konuşma / danışma
hizmet ile Diyetinfo
her zaman yanınızda.


Randevu için tıklayın